Fatura şişiren Android virüsü bulundu

Geçtiğimiz hafta Google tarafından Play Store’da yapılan temizliğin yankıları sürüyor. Play Store’da bir uygulamanın Android cihazlara bulaşık faturayı yüksek getirmek için her şeyi yaptığı iddia edildi.


Android telefonlara uygulama indirmek için kullanılan Google Play Store, geçtiğimiz hafta detaylı taramalar sonucunda virüs barındıran tüm uygulamaları silmiş ve engellemişti. Ayrıca Google tarafından yapılan açıklamaya göre telefonlarına bu tür kötü amaçlı yazılımları indiren kullanıcıların telefonlarından bu uygulamaların otomatik silineceği ve en az zarar ile çözüleceğini dile getirmişti.

HENÜZ TELEFONLAR TEMİZLENMEYE BAŞLAMADI

Google bu açıklamasından sonra zaman alan temizlik işlemi tüm telefonlar için henüz gerçekleştirilmedi. Telefonlar henüz temizlenemediği için maalesef kullanıcılar hala bu uygulamaları telefonlarında barındırmaya devam ediyorlar. Hangi uygulamanın zararlı hangi uygulamanın zararsız olduğunu bilmeyen kullanıcılar konu hakkında destek bekliyorlar. 50’den fazla uygulama hakkında da araştırma yapan Google bu uygulamamaları da güvenlik sorunları yüzünden Play Store’dan engellemeye hazırlanıyor.

21 MİLYON KEZ İNDİRİLEN FATURA DÜŞMANI UYGULAMA

ExpensiveWall İsimli uygulama Google Play Store üzerinden toplamda 21 milyon kez indirilmiş durumda. Bu uygulama çeşitli yollarla kotalarınızı tüketiyor ve faturanıza ek ücretler yansıtmasına sebep oluyor. Ayrıca bu uygulama sizin yerinize üyelikler alıyor ve eğer Play Store’a tanımlı bir kredi kartınız varsa bu kart üzerinden bilginiz olmadan alışveriş yapabiliyor. Google’ın ilk hedefi olan bu uygulama şu an hem Play Store’dan kaldırıldı ve engellendi hem de telefonlar silinmeye başlandı. Eğer daha önce bir sebepten bu uygulamayı indirdiyseniz telefonunuzu kontorol etmenizi ve varsa bu uygulamayı hemen telefonunuzdan silmenizi öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın