GM, 2023 yılına kadar 20 adet tamamen elektrikli otomobil çıkartacak

General Motors bugün yaptığı açıklamada önümüzdeki 18 ay içinde 2 tane tamamen elektrikli otomobil tanıtacağını duyurdu. Şirketin hedefi ise 2023 yılına kadar 20 farklı elektrikli otomobil modeli çıkartmak.


Elektrikli otomobillerin hayatımızdaki yerleri gün geçtikçe daha da sağlamlaşıyor. Bunu bilen dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden General Motors, elektrikli otomobillere oldukça önem veriyor ve iki yeni modelini 2019 yılına kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor. Şirketin asıl hedefi 2023 yılına kadar değişik segmentlerde ve sınıflarda 20 farklı tamamen elektrikli otomobil üretmek.

GELECEKTE TAMAMEN ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KULLANILACAK

GM’nin bu sabah Detroit kentinde yaptığı basın toplantısında şirketin ürün geliştirme direktör yardımcısı Mark Reuss kendilerinin neredeyse tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarını elektrikli otomobillere ayırdıklarını belirtti. Temiz yakıt teknolojisi ile sürekli geliştirmeler yaptıkları ifade eden Reuss, “tamamen elektrikli bir geleceğe” hazır olduklarını dile getirdi. Elektrikli otomobillerin yanı sıra hidrojen yakıtları için de çalışmaları olduğunu söyleyen yetkili, ana temanın elektrikli otomobillerden oluştuğunu yineledi.

DİĞER ÜRETİCİLERDE ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ÖNEM VERİYOR

Volkswagen grubu otomobilleri, Volvo ve Mercedes-Benz’de elektrikli otomobiller üretiminde oldukça gelişme sağladılar. Bundan 10 yıl sonra fosil yakıtlı otomobillerin çok çok azalacağını dile getiren yetkililer, dünyayı ve çevreyi korumak adına elektrikli otomobillerin çok daha yaygınlaşacağını belirtiyorlar. Ayrıca bazı ülkeler tarih verip fosil yakıtlı otomobillerin satışlarını durduracaklarını dahi söylediler. Türkiye’ye de vergi oranlarıyla elektrikli otomobiller yine de pahalıya satılsa da litresi 5 TL’den benzin yada mazot almak yerine elektrik parası ödemek daha çok işimize gelir gibi geliyor.

Fotoğraf: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın