Google artık dinlettiğiniz şarkıları sizin için bulacak

Google yepyeni bir servisi ile karşımıza çıkıyor. Artık dinlettiğiniz şarkıları tüm detayları sze sunacak olan Google Asistan’ın Shazam’a karşı büyük bir rakip olması bekleniyor.


Google’a bir şarkı dilettiğinizde şarkıyı size bulması için artık bir Pixel 2’ye sahip olmanız gerekmiyor. Google, nihayet Asistan uygulamasına Shazam ile rekabet edebilecek bir özelliği ekliyor. Artık bir şarkıyı beğendiğinizde ve bu şarkının adını ve kimin tarafından söylendiğini öğrenmek isterseniz Google asistana “bu hangi şarkı ?” diye sormanız yeterli olacak. Ayrıca parçayı bulabileceğiniz albüm başlığı, yayınlandığı tarih ve şarkıya erişmeyi veya tekrar dinlemenizi kolaylaştıran Arama, YouTube ve Google Play’e de bağlantı seçenekleri yer alacak.

ŞİMDİLİK SADECE ABD’DE ÇALIŞACAK

10.000’den fazla popüler parçanın yerleşik veritabanıyla karşılaştıran yeni özellik, sadece Google’ın akıllı telefonu Pixel 2’de çalışıyordu ancak bu yeni güncelleme ile Google Asistan kullanan her cihazda kullanılabilir olacak. Uygulamayı çalıştırmak için tek ihtiyacınız bir internet bağlantısı. Şimdilik sadece ABD’de hizmete giren bu özelliğin iOS mobil işletim sistemi kullanılıp kullanılmayacağı ve hatta ABD dışında başka ülkelerde hizmet verip vermeyeceği ise henüz belli değil. Başka ülkelerde de hizmet verebilmesi için 10.000 parçalık veritabanını fazlasıyla geliştirmesi gereken Google’ın bu konudaki hamlesini ileriki zamanlarda göreceğiz.

ŞİMDİLİK EN İYİ ALTERNATİF SHAZAM

Google’dan önce yıllardan beri bu hizmeti veren Shazam hala bu konuda bir numara. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok şarkıyı veritabanında bulunduran Shazam, Google’ın bu hizmetini oturtana kadar hatta devamında da popülaritesini kaybetmeyeceğe benziyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güvenilir Hosting Hizmeti

Müşteriler firma üzerinden VDS sunucu ve buna benzer pek çok konu hakkında en profesyonel desteği …

Bir cevap yazın