Google, artık her ülkede aynı arama sonuçlarını çıkartacak

Google lokasyon şeklinde yapılan aramalarda bilgi kirliliği olmaması ve en gerçek sonucu çıkartmak için artık ülkelere göre yapılan aramalarda tek bir sonucu sunacak.


Google lokasyonlara ve ülkelere göre ayırdığı arama motorlarını (Örneğin Türkiye için google.com.tr, İngiltere için google.co.uk, Japonya için google.co.jp gibi) yapılan aramalarda hangi ülkedeyseniz o ülkenin içeriklerine göre sonuçları listeliyordu. Ancak yeni bir algoritma ile artık arama yaptığınız arama motoru hangi ülke uzantısına sahip olursa olsun bu durumu dikkate almaksızın geçerli konumunuzla alâkalı arama sonuçları sunacağını açıkladı. Bu durumda google.com.tr’yi kullanarak İstanbul’dan yapacağınız bir arama sonucu ile Birleşik Arap Emirlikleri Google’ında yapacağınız arama sonucu aynı çıkacak. Google bu konuya özellikle dikkat ediyor çünkü masaüstü ve mobil cihazlarda artık en doğru sonucun kullanıcıya yansıması gerekiyor.

ARAMA SONUÇLARI ÜLKELERE GÖRE DEĞİŞMEYECEK

Google, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda her beş aramanın birinde “konum ile ilgili” arama yapıldığını ve bu aramaların en doğru bilgileri sunması gerektiği için bu kararı aldığını belirtti. Google, sürekli ülke değiştirenler için ise başka bir ülkeyi ziyaret ettiklerinde sonuçların otomatik olarak gittikleri ülkenin lokasyonuna göre çıkan Google Arama motorunu kullanacaklarını ve daha sonra eve döndüklerinde tekrar normal lokasyondaki arama motorunun hizmet vermeye başlayacağını söylüyor. Bu kullanım değişikliği Gmail ve Youtube aramalarında da geçerli olacak. Örneğin Youtube’dan arattığınız herhangi bir videonun diğer ülkelerin Youtube arama sonuçlarıyla aynı olarak çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın