Google Authenticator, e-posta hesabınıza müthiş bir koruma kalkanı ekleyecek

Şifre ve kimlik hırsızlığına karşı Google Authenticator uygulaması yeni özellikleri ve yeni güvenlik kalkanlarıyla Gmail, Facebook ve instagram gibi mecraları daha güvenli hale getirecek.


Google Authenticator, hesaplarınızı şifre hırsızlığına karşı koruyabilen ücretsiz bir güvenlik uygulaması olarak biliniyor. Kurulumu kolay ve Gmail, Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler kullanılan mecralarda sunulan iki faktörlü kimlik doğrulama sürecinde kullanılabiliyor. Uygulama iOS ve Android mobil işletim sistemlerinde çeşitli hizmetlerin şifre girerken kimliğinizi doğrulamak için kullanılan rastgele bir kod üretir. Kod teknik olarak telefonunuza kısa mesaj yoluyla her şifre girişinizde gönderilebilir ancak Google Şifrematik uygulaması ile fazladan bir güvenlik seviyesi sağlamaktadır.

SMS’in bazı zamanlarda güvenlik zafiyetleri bulunabilir. Örneğin telefonunuz çalınır yada kaybolursa kötü niyetli kişiler telefonunuzdan bu hizmetlere ulaşmak için kodları SMS olarak gönderebilir ve okuyabilir. Ancak Google Authenticator uygulaması, telefonunuzda kodları üretmek için algoritmayı kullanan SMS tabanlı bir saldırı olasılığını ortadan kaldırır. Çünkü uygulama telefon üzerinden kod üretir ve siz isterseniz kaybolan ya da çalınan telefonunuzdan bu uygulamayı engelleyebilirsiniz. İşte bu algoritmalarda birçok yenilik yapan Google artık kodmatik ile girilen şifrelere daha yüksek güvenlik katmanları ekledi ve hangi telefondan kod gönderildiğine dair bilgi vermeye başladı. Bu durum telefonunuza erişiminiz olmasa bile bir başka telefondan kendinizi tanıtarak kod almanıza olanak sağlıyor. Böylelikle de tüm hizmetlerinizi koruma altına almış oluyorsunuz.

Google Authenticator uygulaması nasıl ayarlanıyor ?

Google Authenticator’ı Apple App Store veya Android Google Play Store’dan indirin. Uygulama her iki markette de tamamen ücretsiz. Daha sonra, Google hesabınızdaki güvenlik bölümünden iki adımlı doğrulamayı aktif edin ve oluşturun. Google hesabınıza giriş yapın. “Güvenlik ve Oturum Açma” altında, “İki Adımlı Doğrulama”yı seçin ve ardından “Kimlik Doğrulayıcı uygulaması” seçeneğini belirlemek için Google Authenticator uygulamasını tanımlayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra artık şifrelerinizi Google Authenticator uygulaması üzerinden gireceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın