Google Dökümanlarda bulunan verileriniz başkaları tarafından okunuyor olabilir

Yurtdışı kaynaklı bir site tarafından yapılan iddiaya göre Google’ın oldukça fazla kullanılan uygulaması Google Dökümanlar’ın içinde bulunan dökümanlar başkaları tarafından okunabiliyor.


Günün erken saatlerinde yurtdışı kaynaklı wccftech internet sitesininin haberi olay yarattı. Atılan iddiaya göre Twitter’ın raporlarına dayınalarak hazırlanan analizler Google Dökümanlara kaydediliyor ancak bu dökümanların gazeteciler tarafından okunabildiği iddia ediliyordu. Ayrıca bir diğer kesim gazetece ise çevrimiçi olarak yazdıkları yazıların Google tarafından yada başkaları tarafından okunup okunmadığı konusunda endişeleri olduğunu belirttiler. Google’ın hizmet şartlarını ihlal ettiği belirtilen haberden dolayı büyük bir kesim endişeli.

BİR GÜVENLİK AÇIĞI MI YOKSA YAZILIMSAL HATA MI ?

Konu, ilk önce National Geographic’in vahşi hayat suçları muhabiri Rachael Bale tarafından kimilerinin belgelerinin içine girip çıktığını soran bir tweet atmasıyla başladı. Google’ın bir güvenlik zaafiyetinden dolayı mı yoksa yazılımsal bir hatadan dolayı mı bu sorunu yaşadığı bilinmiyor. Tekrar belirtmeliyiz ki Google ve sunucuları belki de dünyadaki en güvenli sunucular olma unvanını taşıyor. Google gibi bir devin de bu tarz olaylarla gündeme gelmek istemeyeceği aşikar. Türkiye’de dahi pek çok kullanıcı tarafından kullanılan Google Dökümanlar, eğer bir güvenli açığı varsa tüm kullanıcıları etkileyebilir. Bakalım bu söylentiler için Google nasıl bir açıklama yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın