Google Play Store’da uygulama temizliği ve yeni güncellemeler gündemde

Google Play Store 8.4.19 Güncellemesi ile gelen birçok güvenlik önlemi, uygulama temizliği ve geliştirmeler, kullanıcıları korumak için yeni adımlar atıyor.


Google’da, Play Store’un erişilebilirlik hizmetlerinin yeni bir güncelleme ile kurallarını değiştirdiği için, Android’de bir sürü kullanışlı uygulama, parolaları otomatik doldurma, panoya kopyalama ve görevleri otomatikleştirme gibi işlemleri yapmanıza olanak tanıyan özellikler artık birçok mobil cihaz üzerinde çalışmıyor. Google tamamen güvenlik açısından yaptığı bu güvenlik önlemini tüm kullanıcılar için getiriyor ve artık telefon çalınmalarında yada olumsuz bir durumda uygulamalar yada şifreler direkt olarak kullanıcının karşısına gelmiyor.

Her şifre gereksiniminde şimdiye kadar otomatik olarak doldurulan şifre alanları artık kullanıcılar tarafından manuel olarak doldurulacak. Bu konudaki tek istisna ise engelli kişilere olacak ve engelli kişiler daha rahat yazmaları için yukarıda saydığımız özellikleri kullanmaya devam edebilecekler.

GOOGLE KULLANICILARI ZAHMETE SOKSA DA GÜVENLİK ÖN PLANDA

Geliştiricilerin, Play mağazasında ön yüklemeden kaçınmak için uygulamalarda geçici çözümler üretmek veya belirli işlevleri kaldırmak zorunda kaldıkları bildiriliyor. Bu sebepten erişebilirlik seçeneklerine ters düşen uygulamalarında kaldırılması gündemde. Bu uygulamaları yavaş yavaş belirleyecek olan Google, Play Store 8.4.19 Güncellemesi ile şimdiden bir takım uygulamaların önünü kesmeye bile başladı. Google’ın çözmeye çalıştığı sorun, uygulamaların API’yı kullanarak diğer uygulamalardan veri okumasına izin verilmesi ile ilgili olası güvenlik riskini yok etmek olduğu biliniyor. Maalesef bu çözüm Android’de işlevselliğin azalması anlamına geliyor olsa da hem uygulama temizliği hem de güvenlik konularında ciddi riskleri de ortadan kaldırdığı kesin.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın