Google sürücüsüz otomobili seri üretime geçirmeyi planlıyor

Google’ın sürücüsüz otomobil çalışmaları son noktaya gelindi ve 600 minivan ile ilk üretime geçilmesi planlanıyor.


Kaza riskini sıfıra indirmeyi planlayan ve yıllardan beri süregelen AR-GE çalışmalarının sonucu olan sürücüsüz otomobiller yakın gelecekte sokaklara çıkıyor.

Google tarafından geliştirilen otonomlar uzun süreden beri test aşamasındaydı ve firefly ismi ile geliştirildi. Google’ın sürücüsüz otomobil departmanının başında olan Waymo, testlerin tamamlandığını ancak sürücüsüz otomobillerin firefly otonomu üzerinden çıkmayacağını belirtti.

600 MİNİVAN SATIN ALINDI

Firefly tasarımından vazgeçen Waymo, Chrysler Pacifica aracında karar kıldı ve Fiat Chrysler’den 600 adet Pacifica satın aldı. Sürücüsüz otomobil olarak gerekli teçhizatları içinde bulundurabilecek alana sahip olan Chrysler Pacifica, sürücüsüz kullanım için tekrar tasarlanacak ve LIDAR teknolojisi ile birleştirilecek.

LIDAR TEKNOLOJİSİ FAZLASIYLA GELİŞTİRİLDİ

Laser ışınlarını karşı tarafa göndererek uzaklığı ölçmeye dayalı bir sistem olan Lidar teknolojisi gönderilen ışınlarla aracı idare etmeye yarıyor. Bir nesne yada insanı tanımlayabilen ve tepkilerini maksimum derecede hassasiyetle ayarlayabilen bu teknoloji Waymo tarafından uzun süredir geliştiriliyor ve test ediliyordu.

HENÜZ NET BİR TARİH YOK

Waymo yöneticileri firefly ile edindikleri tecrübe ve teknik bilgi ile çok yol katettiklerini açıklamış olsalar da sürücüsüz otomobilleri sokakta ne zaman göreceğimize dair net bir tarih vermiyorlar ancak teknoloji severler ve sürücüsüz otomobil takipçileri için alınan 600 araç büyük bir umut kaynağı oldu. Farklı ve piyasada satılan bir aracın satın alınması ve Lidar teknolojisinin entegre edileceği haberi sürücüsüz otomobillerin hayata geçmesinin çok da uzun bir zaman almayacağı yönünde yorumlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın