Google ve Apple ürünleri yunus seslerini algılayabiliyor

Dünyanın önde gelen 3 firması ve ses komutlarıyla çalışan cihazlarında yunus seslerinin algılandığı ortaya çıktı. Yunus seslerini taklit eden kötü niyetli kişilerin verilere ulaşabileceği ise bir güvenlik zafiyeti olarak değerlendiriliyor.


Son yapılan araştırmalara göre Google, Amazon ve Apple’ın ses komutu alan özelliğini sağladığı cihazlar üzerinde insan sesinin duyamadığı yüksek frekanslı sesleri de algılayabildiği ortaya çıktı. Bu cihazlar yunuslar tarafından çıkarılan seslerden aldığı komutlara tepki verebiliyorlar.

ARAŞTIRMALAR BAŞARILI OLDU

Google geçtiğimiz aylarda bu konu üzerinde ciddi bir araştırma gerçekleştirmişlerdi. Araştırmacılar, ultrasonik frekanslarla kaydı yapılmış ses komutlarını yaymak için bir hoparlör kurdular. Daha sonrasında Apple ve Android cihazlarının birkaç adım uzaklıktan ses komutunu alabildiği görüldü. Aynı şekilde bir ABD ekibi yunus seslerinden aldıkları kayıtlarla Amazon Echo akıllı hoparlörünü çalıştırmayı başardı. Yapılan testlerde aramaları, web sitelerini ziyaret etmeyi, fotoğraf çekmeyi ve telefonun uçak modunu etkinleştirmeyi başardılar. Yunus seslerinin komuta uygun olduğu bilgisi alındıktan sonra şirketlerin bu konuda da güvenlik zafiyetlerini kapatması bekleniyor.

YÜKSEK FREKANSLARDA GÜVENLİK TEHLİKEYE GİREBİLİR

Çinli araştırmacılar ise bir saldırganın gizli ultrasonik komutlar vererek çevrimiçi videolara ekleyebileceğini veya kurbanın yakınında yayın yapabileceğini öne sürdü. Bu yüzden Apple ve Google , kullanıcılarının komut alıp verme kelimelerini kapatmalarına izin veriyor Böylece ses komutu alan yardımcılar izinsiz aktive edilemiyor. ABD’li araştırmacılar, hedef mikrofonun sesi işleyip insan konuşması olarak yorumladığı için tehdit altında olunabileceğini savunuyor. Araştırma üzerinde çalışanlar bu ultrasonik seslerin işledikten sonra, mikrofonun kaydı normal ses ile oldukça benzer olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca Google üzerinden bilgide de “Google’da kullanıcı gizliliği ve güvenliği çok ciddiye alıyoruz ve konu üzerinde çalışacağız” açıklaması yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın