Google’dan büyük uygulama temizliği

Google, Play store üzerinden sahte olan 300’den fazla uygulamayı sisteminden kaldırdı. Eğer telefonunuzda eskiden olan ancak şimdi olamayan bir uygulama varsa endişe etmenize gerek yok çünkü Google Play Store üzerinde büyük bir temizlik yapıyor.


Android telefon kullanıcılarının uygulama indirmek ve güncellemek için kullandığı Google Play Store sahte ve zararlı yazılımlardan arındırılıyor. 300’de fazla uygulama sistem üzerinden ve yüklü olan telefonlardan kaldırıldı. Yapılan bu sahte uygulama temizlik işlemi ise kullanıcılara daha güvenilir ve hızlı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. 17 Ağustos’da gerçekleşen DDoS botnet saldırısına destek verdiği açıklanan bu uygulamalar Google Play Store üzerinden engellenerek kaldırıldı.

TAKLİT UYGULAMALAR DA SİLİNDİ

Kaldırılan 300’den fazla uygulamanın içinde büyük ve popüler uygulamaların sahteleri de yer alıyor. Bu sahte uygulamalar kullanıcıların özel bilgilerini çalabilir ve hatta faturanıza ciddi rakamlar da yansıtabilir. Ayrıca DDoS adı verilen siber saldırıda da telefonunuz bu uygulamalar ile saldırıya destek verme amaçlı kullanılabilirdi. DDoS saldırısı bilindiği gibi geçtiğimiz ay bir çok büyük firmanın sistemine girmiş ve firmaların sistemlerinin kullanımına devam etmesi için fidye istemişti. Yapılan tüm temizlik girişimleri de sonuç vermiyordu ve şirketler sistemlerini yenilemek zorunda kalmışlardı.

GOOGLE DA SALDIRIDAN ETKİLENMİŞTİ

DDoS saldırısından Google’da payını aldı. WireX adı verilen bu uygulamalar DDoS saldırılarında kullanılıyor ve yüklendikleri cihazı kilitliyorlardı. Google Play Store’a da yüklenen bu uygulamalar, konu hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından cihazlara indiriliyor ve büyük bir saldırı ağı gerçekleşiyordu. Google son yaptığı çalışmada ise bu tip WireX uygulamalarını sistemleri üzerinden taradı ve sahte olan uygulamaları Google Play Store üzerinden kaldırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ticari Başarınıza Yardım

Bir çok kurumun henüz yeterince etkin olamadığı konularda destek sağlayarak kolay bir şekilde ticari başarınızın …

Bir cevap yazın