Güneş Paneli Yapımının Tüm Detayları Güneş Paneli Nedir?


Silikon hücreleri ile üstüne gelen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirir. Güneş panelleri hücre elektrik akımı için + ve – katmanlardan meydana gelmektedir.

Arazi tipi uygulamalarda, ev ve şirketlerin tüketimini karşılamak için çatılarda kullanılmaktadır. Genel olarak istenilen her yerde kurulum yapılarak elektrik akımı sağlanabilmektedir. 250, 260, 270, 275 genel olarak en sık kullanılan güneş panelleridir. Ancak; son zamanlarda 340W ve 345 W olan güneş panellerinin de kullanımı ciddi anlamda artmıştır. Bu konuda inverter terimini de açıklamak yararlı olacaktır. İnverter; elektriksel bir güç dönüştürme elemanı olarak tanımlanabilir.

Hangi güneş panelinin seçileceği proje yapısına göre değişir. Proje yapısına uygun olan güneş paneli seçilmelidir. Uzman ekibimiz projeyi inceldikten sonra uygun olan güneş paneli tipi hakkında gerekli bilgiyi paylaşmaktadır. Daha sonra güneş panelinin ne yöne kurulacağına karar verilir. Güneş panelleri her zaman güney cepheyi görecek şekilde konumlandırılır. Aksi bir yönde konumlandırılacak olursa verim düşüklüğü yaşanır. Firmamız müşterilerine her konuda bilgi akışı sağlamaktadır. Söz gelimi; karavan güneş paneli, solar panel gibi konularda da bilgi almak mümkün.

Güneş Paneli Ne İşe Yarar?

Güneş paneli, ışığı ve ısıyı elektrik enerjisine çevirir. Böylece bütün yaşam yerlerinde ve ihtiyaç alanlarında kullanılabilir hale getirir. Diğer enerji kaynaklarına oranla çok daha fazla öneme sahiptir. Panellerin üzerinde bulunan güneş hücrelerine güneş ışınları sayesinde doğru akım meydana getirmeye başlar. Kullanıldığı mevsime ve bulunduğu bölgeye göre edinilen enerji miktarının ölçümleri yapılır.
Paralel ve seri bir düzenek kurularak iş yerlerine ve evlere bağlanır.

Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Bu uygulama sayesinde her türlü cihaz ve tüm elektrikli aletler kolaylıkla ve sorunsuzca çalışır. Güneş panellerinden panelin tipine ve ortamın şartlarına göre ortalama olarak % 15 – 20 oranında verim sağlamaktadırlar. Bu verim oranları teknolojinin ilerlemesi ile birlikte daha artmıştır. Güneş pillerinden yüksek verim alınabilmesi için güneşleme süresi ve panel tipi baz alınmalıdır. Ülkemizde güneşlenme süresi kışın 5 saate kadar düşmektedir. Yazın ise 11 saate kadar çıkmaktadır.

Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

  • Güneş panelleri 4 çeşide sahiptir.
  • Monokristal güneş paneli
  • Polikristal güneş paneli
  • İnce film güneş paneli
  • Esnek güneş paneli

Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Panel yapımı için çok az miktarda kum güneş ışığını elektriğe çevirebilir. Güneş panellerinin yapımında yüzde yüz saflığa erişen silikon kullanılmaktadır. Kullanılan silikonun pozitif kutup haline getirilmesi için Bor maddesi katılır. Silikon külçeleri testereler yardımı ile incecik levhalar halinde soğuduktan sonra dinlenmeye bırakılmaktadır.

Levha yüzeyinde çok ufak piramitler oluşturacak kimyasal yüzey dokuma işlemi gerçekleştirilir. Yansıtma özelliği düşürülür. Bu işlemle güneş ışınlarının tutulması sağlanır. Yüksek sıcaklıkta fosfor silikon levhaya enjekte edilir. Fosfor dikkatli bir şekilde levhanın arka yüzeyinden temizlenir. Burada amaç + ve – kutuplar oluşturmak ve bu iki zıt kutup arasında elektron akımı yani doğru akım meydana getirmektir.

Kaynak : Ekonomiksolar.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaşe Nedir?

Özel ve kamu kurumlarında hazırlanan evrakların, kurum ya da kişiler tarafından onaylandığını gösteren, mürekkepli baskı …

Bir cevap yazın