Hangi PS4’ü almalıyım


PlayStation markası ilk olarak 1994’te hayatımıza girdi ve günümüze kadar evrimini sürdürdü. Oyun sektörünün hızlı gelişimi Sony’nin konsol markasına da yansıdı ve paralel olarak daha güçlü yeni nesil konsollar doğdu. Şimdilerde piyasada son nesil üç farklı PS4 modeli var. PS oyun seçenekleri zaman içinde PS4 modelini geliştirmelere yöneltti. Her modelin farklı özellikleri ve işlevleri var. Peki bugün bir PS4 konsol almak isteseniz bu hangisi olmalı?

PS4 vs PS4 Slim vs PS4 Pro

Eylül 2016’da piyasaya sürülen PlayStation 4 Slim, temel PlayStation 4’ün yerini aldı, ancak özellikleri büyük oranda 2013 modeliyle aynı. İki model arasında gelişmiş grafiksel keskinlik veya performans yok. En dikkat çekici olanı elbette PS4 Slim’in daha ince olması. Slim modeli 265 x 39 x 288mm boyutlarındayken, abisi 275 x 53 x 305mm ve aralarında 0.7 kg’lik bir fark var. Slim, orijinal konsoldaki 2.4GHz kablosuz bandından daha hızlı olan 5GHz Wifi‘yi destekliyor. Ayrıca Bluetooth 4.0 desteğiyle daha verimli ve daha iyi bir kablosuz ses performansı sunarken, USB 3.1 desteğiyle orijinalin 3.0 portundan neredeyse iki kat daha hızlı.

4K, 1080p çözünürlüğe göre grafiksel olarak dört kat daha yüksek performans sağlıyor. Bu da PS4 Pro‘yu diğerlerinden öne çıkaran en önemli özellik. AMD’nin Polaris mikro mimarisini temel alarak 911 MHz hızında çalışan 4.2 teraflop GPU’ya sahiptir. Bu PS4/Slim modeline göre 2.2x daha fazla performans demek. AMD’nin 8 çekirdekli özel Jaguar CPU’su, PS4/PS4 Slim’den 500MHz daha hızlı olan 2.1GHz frekansında çalışıyor. RAM bakımından Pro modeli yine 8GB GDDR5 bellek kullanıyor ancak 4K video yayın uygulamalarını desteklemek için ek olarak 1GB DDR3 RAM ekliyor.

PS4 Pro, orijinal modelin SATA II tabanlı çözümü yerine, SATA III depolama arabirimi kullanıyor. Bu, Pro’ya bir SSD takarsanız performansınızın gözle görülür biçimde artacağı ve 6 Gb/s gibi teorik hızlara ulaşabileceği anlamına geliyor. Ayrıca 1 TB’lik depolama alanı da avantaj yaratıyor.

Hangi PS4’ü tercih etmelisiniz?

PlayStation 4’ünüz yoksa, 1080p TV’ye sahipseniz ve oyunları oynamak için uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız, PS4 Slim mantıklı bir seçim.

Halihazırda bir PS4’ünüz varsa Slim’e yükseltmenizi önermiyoruz, çünkü bu durumun farkedilir bir performans artışı sağlamayacağını düşünüyoruz.

Bununla birlikte, 4K TV’niz varsa ya da yakın gelecekte satın almayı düşünüyorsanız ve cebinizde paranız varsa PS4 Pro çok daha iyi bir yatırım.

Ve Pro’ya yükseltme konusuna gelirsek; 4K TV’niz ve paranız varsa neden olmasın.

Ayrıca son olarak PlayStation Plus abonesi olmak da PS4 seçiminin yanında kullanıcılara artı katacak bir deneyim sunacağını belirtelim.

PlayStation Plus nedir?

Playstation Plus, Sony’nin konsolları için sunduğu ücretli bir abonelik sistemidir. Playstation 4 Pro, Playstation 4, Playstation 3 ve Playstation Vita kullanıcıları, bu hizmetin getirdiği ücretsiz oyun, tema ve simgelerin de içinde bulunduğu ayrıcalıklardan ve ekstra indirimlerden faydalanabilecekler. Ayrıca 10 GB bulut depolama alanıyla birlikte deneme sürümü ve betalara erken erişim olanağı da PS Plus ayrıcalıkları arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın