İki faktörlü kimlik doğrulama için fiziksel nesneler kullanılmaya başlanıyor

Artık şifre girmek ya da şifreyi unutmak tarihe karışıyor. Önceden belirlediğiniz bir nesne ile artık kilitli olan tüm hesaplarınızı açabileceksiniz.


Şifre kullanımlarında ilginç bir çalışmanın ilk adımları atılmaya başlanıyor. Kolunuzdaki bilekliğin yada her zaman yanınızda olan su şişenizin şifreniz görevi görmesini istemez miydiniz? Florida Uluslararası Üniversitesi ve Bloomberg’deki araştırmacılar, herhangi bir mobil cihazda şifre girişi yapmanıza yardımcı olmak için kamera tabanlı uzaktan kimlik doğrulama sistemi üzerinde çalışıyorlar.

KULLANIMI OLDUKÇA KOLAY

Sistemin ismi Pixie. Öncelikle yapmanız gereken birincil işlem, şifreniz yerine geçmesini istediğiniz nesneyi Pixie’ye tanıtmak. Tanıtmak istediğiniz nesneyi gelen yönergelere göre çevirerek tanıtıyorsunuz. Sonrasında sistem tüm detaylarıyla nesneyi tanıyor ve siz şifre girişi yapmak istediğinizde hangi pozisyonda nesneyi gösterirseniz gösteririn sistem kolaylıkla tanıyabiliyor.

Pixie aklınıza gelebilecek her türlü nesne ile kullanılabiliyor.Bir masa, bir araba, bir kolye veya bir kol saati. Her türlü nesne artık sizin kilit şifreniz olabilecek. Kamerası olan her türlü eski, yeni telefonda, akıllı gözlük, akıllı televizyon ve diğer tüm cihazlarda çalışabilecek.

Aklınızda aynı nesneden okutupta şifreyi kırma ihtimali geliyor olabilir. Onu da şöyle açıklayalım. Öncelikle şifreyi kırmak isteyen saldırganın hangi nesneyi kullanacağını bilmemesi en büyük güvenlik kriteri. Ayrıca nesnelerin aldıkları formlar, çizikler ve darbeler de bu sistemde kayıt altında. Yani aynı iki saati bile ayrıştıracak olan özelliklere sahip.

Yakın zamanda kullanılmaya başlanması planlanan bu özelliği biz de fazlasıyla merak ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın