İngiltere WhatsApp kullanıcılarının bilgilerine erişmek istiyor

İngiltere’de gündemde yer alan haberlere göre İngiliz yetkililer, İngiltere’de WhatsApp kullanan kullanıcılarının tüm verilerine erişmek istiyor.


İngiliz yetkiler tarafından WhatsApp’a gelen talep doğrultusunda İngiltere’de kullanılan tüm kullanıcıların verileri isteniyordu. WhatsApp ise bu konuda kesin ve net bir tavırla bu talebi reddetti. Geçtiğimiz aylarda gelen talebin amacı ise terör ve diğer suçların takibi için şifrelenmiş mesajların takip edilmesi.

SMS’İ TARİHE KARIŞTIRAN UYGULAMA

Çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın İngiltere de dahil olmak üzere neredeyse tüm dünyada SMS’ten daha fazla kullanıldığı biliniyor. SMS mesajlarında herhangi bir şifreleme yapılmadığı için İngiliz yetkililer WhatsApp’tan şifrelenmiş mesajlara erişim izni istedi. İngiliz kullanıcılar tarafından da oldukça tepki ile karşılanan bu durum için ise WhatsApp’ın tavrı çok net.

WHATSAPP VE TELEGRAM EN ÇOK KULLANILAN UYGULAMALAR

İngiltere’de en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olması nedeniyle güvenlik konusunda destek bekleyen İngiliz yetkililer bu konu hakkında ümitli. WhatsApp’ın haricinde Telegram uygulamasında da aynı sorunu yaşayan yetkililer, mesajları denetlemek ve öncede önlem almak için bir çıkış yolu arıyorlar. WhatsApp tarafında ise bu erişime izin verildiği taktirde kullanıcılarının verilerinin başkalarıyla paylaşılmasından dolayı güvensizliğin hakim olacağını savunuyor. WhatsApp’ın servisinin bir kaç dakikalık çalışmaması bile dünya üzerinden ciddi sorunlara neden olabiliyor. SMS devrini neredeyse tamamen bitiren WhatsApp, bu tarz konularda güvenlik amacıyla da uzun süreden beri mesajlaşmaları şifrelendiriyor. Konu hakkında nasıl bir prosedür izleneceği ve nasıl bir karara varılacağı İngiliz vatandaşları tarafından da oldukça merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı

Demsa’nın Patronu Hüseyin Demir’den Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye mesajı İslam dünyası ve Ülkemiz, ömrünü İslam’a …

Bir cevap yazın