İnsan vücudu içinde hastalıkları belirleyen kamera geliyor

İnsan bedenine içine yerleştirilen ve anlık olarak bilgi veren kamera sistemi yakın gelecekte tıp dünyasına entegre olmaya hazırlanıyor. Kamera sayesinde hastalıklara daha hızlı tanı ve tedavi imkanı ve müdahale şansı olacak.


Hollywood filmlerine bile konu olan vücut içi kamera sistemi çok yakında gerçek oluyor. İnsan bedeninin içinde dolaşacak ve belirli bölgeleri tarayıp hastaların tanısında görev alacak olan kamera sistemi etkili bir muayene olanağı sunacak. Bu sistem ile endoskopi işlemleri daha kolay yapılabilecek daha hızlı tanı ile daha hızlı tedavilerin de önü açılacak. küçük yapısıyla vücut içinde belli kritik yerler haricinde her yere girebilecek olan kamera sisteminin kullanımı yakın gelecekte gerçekleşecek.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN ÜNİVERSİTELERİ TARAFINDAN İCAT EDİLDİ

Dünyaca ünlü ve tıp konularında oldukça gelişim kaydeden Edinburgh Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi tarafından geliştirilen kamera Proteus Disiplinlerarası Araştırma İş Birliği projesi kapsamında projelendirilecek. İnsan bedeninin içinde yer alan kaynakları izleyerek çalışan kamera eğitilecek doktorlar tarafından kullanılacak. Seçilen doktorlar sistemi kullanmak için özel eğitim alacaklar. Robotik cerrahi ile birlikte de kullanılacak olan sistem ışık kaynakları ile ayrıca kesin bilgi aktarabilecek.

MALİYETİ ÇOK AZ OLACAK

Röntgen ve türevi tanı işlemlerin alternatifi olarak icat edilen kameranın maliyeti de oldukça düşük olacak. Yapılan ilk testlerde sorunlu bölgeyi uzun süreli takip ederek hastalık hakkında daimi bilgi veren sistem üniversite profesörleri tarafından da onaylanıyor. Kamera oldukça hassas bölgelerde de görev yapabilecek. Detaylı analiz özelliği olan sistem doktorlara tam anlamıyla bilgi aktarımı yapacak ve hastalığın yerini vücut içi koordinatlarıyla birlikte sunabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Kadın Doğum Uzmanı Arayanlara Profesyonel Klinik

 ​Kadın sağlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarını içine alıyor. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum …

Bir cevap yazın