İnsansız otomobiller günlük hayat testine çıkıyor

Robot arabalara merhaba deyin. İnsansız otonomlar yakında gerçek trafiğe çıkıyor.


Amerika, Kaliforniya’da halkın da izniyle birlikte insansız otomobiller yani diğer adıyla otonomlar trafiğe çıkmaya başlıyor. Günümüze kadar yapılan birçok çalışma, araştırma ve geliştirme sonunda meyvesini veriyor. Dünyada birçok şirket tarafından yapılan otonomlardan sadece bir tanesi trafiğe çıkma hakkı kazandı ancak doğal olarak birçok kısıtlama ve güvenlik tedbiriyle ilk denemeler yapılacak.

DENEMEYİ HANGİ ŞİRKETİN YAPACAĞI HENÜZ BELLİ DEĞİL

ABD’de motorlu taşıtlar ile ilgilenen bir kurum tarafından verilen izin şimdilik sadece prototipleri deneme amaçlı kullanılacak. Denemeyi ise hangi şirketin otonom aracığı ile yapılacağı henüz gizemini koruyor. Eğer planlandığı gibi giderse kendi kendine çalışan otomobil teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir ana şahitlik edilmiş olacak. İçinde direksiyon bile bulunmayan otonomlar belirlenen güzergahlara göre kendi yolunu kendi çizecek. Eğer yolunun üzerinde trafik yoğunluğu varsa  kendine farklı rotalar belirleyerek daha az trafik olan yoldan gitmeyi tercih edecek. Tesla’nın üretimini yaptığı oto-pilot özellikli modeli şu an Türkiye’de kullanılıyor ama tamamen insansız olarak hareket edecek olan otonomların Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Ancak eğer gelirse ve ülkemizde sorunsuz olarak uygulanmaya başlanırsa belki de yıllardan beri yaşadığımız trafik sorununa bir çözüm olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın