Intel i9 işlemcisinin çıkış tarihi belli oldu

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Intel, en üst düzey işlemcileri olan i9’un çıkışı için tarih verdi.


Intel Core X serisinin en üst segment işlemcisi olan ve şirket en iyi işlemci olarak görülen i9 işlemcileri için geri sayım başladı. 18 çekirdekli yapısı ve üst düzey işlem hacmiyle oyun ve grafik meraklılarının hayallerini süsleyen i9 işlemciler, 18 çekirdekli olan Core i9-7980XE  ve 16 çekirdekli yapısıyla Core i9-7960X modelleri yakın zamanda kullanıcılarıyla buluşacak.

FİYATLARI DUDAK UÇUKLATIYOR

Böylesine üst düzey işlemcilerin fiyatlarının da makul olması uzmanlar tarafından da beklenmiyor. 18 çekirdekli Core i9-7980XE 1999 dolardan ve 16 çekirdekli Core i9-7960X de 1699 dolardan satılacak. Bu fiyatların ABD fiyatları olduğunu ve Türkiye’ye daha farklı bir fiyattan geleceğini de belirtelim. Oyun ve grafik konularında oldukça işe yarayan ve en az 32 iş parçacığı bulunan işlemciler Turbo ile 4.40 GHz’lik güç üretiyor. Şimdiye kadar üretilmiş hiç bir işlemciden bu denli performans alınamazken işlemcilerin en yakın rakibinin de AMD’nin ürettiği Ryzen Threadripper isimli işlemcinin olduğu belirtiliyor.

I7’DEN SONRA GELEN İLK İŞLEMCİ

i7 işlemcinin neredeyse her bilgisayar ve dizüstünde kullanıldığını varsayarsak, i9 işlemciler de kısa zamanda tüm bilgisayar ve anakartlarda yerlerini alacak. Böylesine güçlü işlemciler ile dizüstü bilgisayarlarda dahi ekran kartlarının el verdiği ölçüde her türlü oyun ve grafik programı çalıştırabilecek. Güçlü bir güç kaynağı ile çalışması beklenen işlemcinin hangi ekran kartlarıyla ve hangi anakartlarla uyumlu olacağı ise henüz bilinmiyor. Intel’in i9 işlemcilerini 2018 yılının içinde piyasa süreceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın