iOS 10.2.1 İçin Jailbreak Çıktı

iOS 10 kullanıcılarının merakla beklediği jailbreak Saïgon iOS 10.2.1 sürümü için yayınlandı.


Apple her yeni iOS sürümünde güvenlik önlemlerini arttırsa ve Jailbreak’in ünlü isimleri artık Jailbreak’in tarih olduğunu açıklasalar da yeni Jailbreak’ler çıkmaya devam ediyor. iOS 10.2.1 sürümü için jailbreak yayınlandı.

iOS sürümleri bilindiği gibi kendine has güvenlik önlemleriyle ön plana çıkıyor. Apple her yeni iOS sürümüyle birlikte güvenlikleri arttırsa da yeni jailbreak sürümleri yayınlanmaya devam ediyor. Artık çıkmaz denilen ancak Jailbreak dünyasının büyük bir heyecanla beklediği iOS 10.2.1 jailbreak çıktı. Bir iOS geliştirici olan Abraham Masri tarafından iOS 10.2.1 yüklü olan 64 bit tabanlı cihazlar için  Saïgon adında olan jailbreak aracı yayınlandı.

Bilindiği gibi Apple iOS 10.2 sürümünde olan açıklarını iOS 10.2.1 sürümüyle birlikte kapattığını açıklamıştı. Apple’ın iOS 10.2.1 sürümünü Ocak ayından sonra yayınlamasının ardından yeni bir jailbreak sürümünün çıkması bekleniyordu. Ancak aradan uzun zamanın geçmesiyle ve iOS 11 çıkmasıyla birlikte bekleyenlerin ümidi de kesilmişti. Özellikle jailbreak’leriyle büyük bir kitlenin saygınlığını kazanan Pangu ekibi de uzun süredir yeni bir jailbreak yayınlayamamıştı.

Tüm jailbreak bekleyenlerinin ümidi kestiği bir dönemde Abraham Masri yeni iOS 10.2.1 sürümü için jailbreak aracını yayınladı. Pek çok iOS kullanıcısı iOS 10.3.3 sürümü ve üstünü yayınladığı için bu jailbreak aracından yararlanamayacak olsa da çıkan bu jailbreak sürümü bile iOS 11 için çıkabilecek jailbreak araçları için birer umut ışığı olabilir.

Masri’nin jailbreak aracı olan Saïgon Jailbreak aracı sadece 64 bit işlemcilere sahip olan iOS 10.2.1 sürümlü cihazlarda çalışıyor.

Saïgon jailbreak aracının çalıştığı iOS 10.2.1 cihazlar ise şöyle;

. iPad Air

. iPad Air 2

. iPad mini 2

. iPad mini 3

. iPad mini 4

. iPad Pro

. iPhone SE

. iPhone 5s

. iPhone 6

. iPhone 6 Plus

. iPhone 6s

. iPhone 6s Plus

. iPhone 7

. iPhone 7 Plus

. 6. Nesil iPod touch

Saïgon jailbreak aracının desteklenmediği 32 bit’lik işlemcilere sahip cihazlar ise şöyle;

. iPhone 5

. iPhone 5c

. iPad mini

. iPad 2

. iPad 3

. iPad 4

. 5. Nesil iPod touch

Apple artık iOS 10.2.1 sürümüne geri dönüşleri imzalamayı bıraktığı için artık iOS 10.2.1 sürümüne geri dönme gibi bir ihtimali bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EMRE DİNER KİMDİR?

EMRE DİNER KİMDİR? Gazeteci Emre Diner. 16 Ekim’de Eskişehir’de doğdu. Üniversite eğitimi için gittiği KKTC’de …

Bir cevap yazın