iPhone X, Kablosuz olarak şarj edilirken kredi kartlarınıza zarar verebilir

iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X akıllı telefonlarını kablosuz şarj etmeden önce cüzdan kılıf kullanıyorsanız kredi kartlarınızı telefon ile kablosuz şarj ünitesi arasından çıkartın. Manyetik hasarlara sebep olabilen bu durum kartlarınızı kullanılamaz duruma getirebilir.


Apple’ın nihayet kablosuz şarjı iPhone’lara getirmesiyle birlikte yeni bir sorun daha ortaya çıkmış oldu. Softpedia sitesinin haberine göre cüzdan kılıfıyla birlikte kullanılan iPhone’lar kablosuz şarj edilirken kredi kartlarınızın manyetik alanlarına zarar verebilir ve kartlarınızı çalışamaz durumu getirebilir. Kredi kartlarınız, Apple’ın tanıtımlarında da yaptığı gibi kablosuz şarj standı iPhone’un camı arkasında bulunan şarj plakası arasına yerleştirilirse kartlara zarar verebiliyor. Bu hem iPhone 8 hem de iPhone X için geçerli. Aslına bakacak olursanız kablosuz şarjı destekleyen hemen hemen tüm akıllı telefonlarda geçerli olan bu durum için kullanıcıların dikkat etmeleri gerekiyor. Bu durum genellikle iPhone akıllı telefonlarını cüzdan kılıfı ile katlayarak kullanan kullanıcılar için geçerli. Kablosuz şarjın gönderdiği akış ve sinyaller kartları kullanılamaz hale getirebiliyor.

Şarj etmeden önce kartları çıkarın

Apple’ın en çok sorulan sorularında da bu konuya eğilinmiş.  iPhone kablosuz şarjını kapsayan soru – cevap sayfasında “Kablosuz şarj işlemi iPhone’unuzu şarj etmek için manyetik indüksiyon kullanmaktadır. iPhone’unuzla şarj aletinin arasına hiçbir şey koymayın. iPhone’unuzla şarj cihazı arasında manyetik bağlantılar, manyetik kasalar veya başka nesneler performansı düşürebilir veya bazı kredi kartlarında, güvenlik plakalarında, pasaportlarda, güvenlik kartlarında ve RFID çiplerine hasar verebilir.” şeklinde bir açıklama yapılıyor.

Eğer şarj etme esnasında kartları ve yukarıda sayılan içinde manyetik bulunan kartları çıkartmazsanız kartlarınız çalışmayacak duruma gelebilir ve bu durum da bankanızla iletişim kurmanız ve yeni bir kredi kartı talebinde bulunma zorunluluğu getirebilir.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünlü Saç tasarım uzmanı Abdullah Zengin, 2022 Yaz saç trendlerini açıklıyor

Ünlü Saç tasarım uzmanı Abdullah Zengin, 2022 Yaz saç trendlerini açıklıyor “Ombre saçların yıldızı bu …

Bir cevap yazın