iPhone X lansmanındaki hata Face id’ye güvensizlik yaratabilir.

Apple’ın parmak izi okuyucusuna veda edip yüz tanıma sistemine geçmesi büyük bir geliştirme olsa da tanıtımda yaşanan yüz tanıyamama hatası uzmanlar tarafından negatif bir durum olarak yorumlanıyor.


12 Eylül’de gerçekleştirilen ve yüksek ilgiyle izlenen Apple iPhone X tanıtımı esnasında bir hata ile karşılaşıldı. Apple’ın yazılım departmanın başında olan Craig Federighi, telefonu denemek üzere geçtiği masada yüz tanıma sistemi ilk etapta çalışmadı ve şifre girme ekranına düştü.

PHIL SCHILLER ÖVGÜ İLE SÖZ EDİYORDU

Apple’ın uluslararası pazarlamasından sorumlu olan Phil Schiller, iPhone X’in tanıtımını yaptıktan sonra Apple’ın yazılım departmanın başında olan Craig Federighi’yi cihazı kullanmak ve simültane denemek için sahneye çağırdı. Schiller, daha öncesinde sistemin nasıl çalıştığını, güvenliğini ve hızlı olduğunu övgü ile anlatmıştı. Craig Federighi’nin sahneye gelmesinden sonra telefon ilk etapta Federighi’yi tanımadı ve Face id’yi kullanmanın ilk girişimi de başarısız olmuş oldu. Daha sonrasında tekrar denemesiyle iPhone X açıldı ve Federighi diğer tüm özellikler esprili bir dille tanıttı.

TOUCH ID YERİNE FACE ID DAHA BAŞARILI OLMAYABİLİR

Touch id bilindiği üzere parmak izi okuyarak ana ekrana girişe izin veren bir sistemdi ve iPhone 5S’ten beri sorunsuz olarak kullanılabiliyordu. Uzmanlar tarafından gelen yorumlarda ise Face id’nin, touch id’den daha yavaş çalıştığı yönünde. Yapılan tanıtımda Face id’nin touch id’ye göre daha güvenli olduğu vurgulansa da çalışma esnasında kolaylık sağlayıp sağlamayacağı henüz net olarak bilinmiyor. Apple için tamamen yeni bir özellik olan Face id, üretim aşamasında geliştirilebilir ve 3 Kasım’da ABD’de satışa sunulmaya başladığı an itibariyle bu sorunun çözülmüş haliyle kullanıcıyla buluşabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın