Jaguar’dan geleceğin direksiyonu

Kendi kendine gidebilen otonom araçların AR-GE çalışmaları devam ederken Jaguar kendi araçlarında kullanabileceği bir akıllı direksiyon konsepti tasarladı ve teknoloji severlerin beğenisine sundu.


Geleceğin otomobilleri için bu kadar çok geliştirme çalışması yapılırken ve otonom araçlar için yakın gelecekte ciddi projeler çıkması hedeflenirken ünlü otomobil markası Jaguar da otonom araçları için konsept çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Jaguar otonom araçları için geliştirdiği ilk konsept direksiyonunu beğeniye sundu.

YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞAN OTONOM VE DİREKSİYONLAR

Jaguar’ın bu konsept direksiyonu yapay zeka desteğiyle birlikte çalışabilir. Kısacası siz gideceğiniz yeri ve ne zaman orada olmanız gerektiğini söylediğinizde bu direksiyon otonom aracınızı tamamen sizi en güvenli ve hızlı olarak götürmek için yapay zekasını kullanacak. Adının direksiyon olması sizi yanıltmamalı çünkü bu direksiyon formundan tamamen uzak olarak üretilecek. Üzerindeki çeşitli düğmeler yardımıyla da araç içindeki ayarlamalar yapılabilecek. Ayrıca enerji kaybını minimuma indirmek için direksiyon üzerinde hız göstergesi de yer alabilir.

JAGUAR OTONOM ARAÇLARA ÖNEM VERİYOR

Şu an otonom araçların çıkış tarihi için net bir tarih belirlenemiyor ancak çeşitli otomobil firmaları AR-GE çalışmalarını devam ettiriyor. Jaguar da bu pazarda yerini almak için şimdiden hazır görünüyor. Öyle ki direksiyon tasarımını ve diğer konseptlerini dahi beğeniye sunuyor. Bu direksiyonun bir diğer özelliği ise güvenlik için yanınızda taşınabilir olması. Araçla gitmek istediğiniz yere ulaştığınızda direksiyonu tıpkı araba anahtarı gibi yanınıza alabiliyorsunuz. Anahtardan daha zor taşınacağı bir gerçek olan direksiyonlara da otonom teknolojisi gelişmeye başladıktan sonra bir çözüm getirilebileceğine inanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın