Kışın güvenli bir sürüş için uzmanlar tarafından verilen ipuçları

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde araç sürücülerinin en dikkat etmesi gereken konular hakkında altın değerinde birkaç püf noktasını sizler için derledik.


Özellikle kar yağışının etkili olduğu bölgelerde sürücülerin zorlanması için dikkat etmesi gereken hayat kurtaran maddeler şöyle;

– Öncelikle aracınızın lastiklerini kış lastikleri ile değiştirerek güvenli bir sürüşe ilk adımı atabilirsiniz. Mevsimlik olan bu kış lastikleri araçlarınızın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkartarak güvenli bir sürüş yapma imkanı sunacaktır.
– Yoğun yağan kar yağışından sonra aracınızı çalıştırmadan önce görüş açınızı etkileyecek olan unsurları ortadan kaldırın. Özellikle camlarda meydana gelen kar birikmelerini, aracınızın üstünde biriken karları temizlemeden yola çıkmayın.
– Sürüş stilinizi kış mevsimine uygun hale getirin. Burada özellikle yapmanız gereken en önemli detayın dikkatli ve takip mesafesine uygun şekilde araç sürmek olduğunu belirtelim. Normal hava şartlarına göre kış aylarında takip mesafesini hızınızın yarısından biraz daha fazlaya çıkartarak aracınızın kayma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
– Kış aylarında sürücülerin en çok başına gelen durum olan araç kaymalarına karşı dikkatli davranın. Özellikle dönüşlerde meydana gelen kaymaların önüne geçmek için aracınız kaydığı anda frene basmak yerine hafifçe gaz pedalına dokunarak direksiyonu aracın kaydığı yönde kırmak sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu sayede aracı kısa süre içerisinde toparlayarak kaza yapma riskinizi en aza indirebilirsiniz.
– Fren yaparken ani fren yapmaktan kaçının. Karlı ve buzlu yollarda aracın kontrolünü kaybetmenize neden olacak bu hamle yerine takip mesafenizi korumanız ve yavaş fren yapmanız güvenli sürüş teknikleri arasında yer almaktadır.
– Kış aylarında yol bakım çalışmaları yapan kar küreme araçları ve tuzlama araçlarının önüne geçmemeye çalışın. Özellikle günümüzde sürücülerinin en çok yaptığı hataların başında gelen bu sorunu ortadan kaldırarak daha güvenli bir sürüş yapabilirsiniz. Kar küreme araçlarının ve tuzlama araçlarının arkasından takip mesafesini koruyarak gitmeniz can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir.
– Ön camınızın buharlaşmasına ve buzlanmasına karşı geliştirilen spreyleri kullanarak araçlarınızda görüş açınızı olumsuz etkileyecek olan bütün unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Güvenli sürüşler…

Fotoğraf: consumerreports.org

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın