Koku testi demans hastalığını önceden bilebilir

Chicago üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre özel bir koku test demans hastalığında belirleyici bir rol oynayabilir.


Teknolojinin gelişmesiyle hastalıkları belirleyen faktörlerde de gelişmeler oluyor. Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan demans hastalığını belirlemede kullanılmak üzere yeni bir koku testi üzerinden çalışan Chicago üniversitesi araştırmacıları, yaşlı kadın ve erkeklerde bir dizi inceleme yaptı. Amerikan Geriyatri Derneğinin haftalık dergisinde anlatılan proje çalışması için 57 ile 85 yaş arasındaki 3000 kadın ve erkeğe “Sniffin’Sticks adı verilen bir test uygulandı. Bu testte nane, balık, portakal, gül ve deri kokuları deneklere koklatıldı.

Katılımcıların dörtte üçü normal bir koklama hissi gösterdi ancak katılımcıların %18,7’si 5 kokudan sadece 2 tanesini bilerek “hipposimik” olarak tanımlandılar. Ayrıca deneklerden % 3.2’si “anosmik” olarak tanımlandı. Bunun anlamı ise katılımcılar bu kokulardan yalnızca birini yada hiçbirini bilemedi. Beş yıl sonra, araştırmacılar, sadece iki veya daha az kokuyu tanımlayabilen hemen hemen tüm deneklerde bunama riski olduğunu tespit etti. Ayrıca hiçbir kokuyu tanımlamamış olan kişilerin ise demans riskinin oldukça fazla olduğunu gösterdiğini belirttiler. Koku alma sinirlerinin beynin demansa yakın bölümünde olduğu için koku testlerinin ileri ki dönemlerde daha da geliştirilerek demans’ı önceden bilme konusunda yardımcı olabileceğini ön görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Proje Yönetim Yazılımı

    Proje yönetim yazılımı, planlanan proje kaynaklarının en verimli şekilde kullanılarak planlanan zaman içerisinde …

Bir cevap yazın