Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken 4 şey

Bir ev yada araba almak istiyorsanız yada bireysel ihtiyaç kredisine başvurduysanız ve kabul olmadıysa, bankadan red cevabı aldıysanız bu yazımız sizler için. İşte kredi notunuzu yükseltecek 4 önemli madde.


Uzun zamandan beri hayalini kurduğunuz otomobil yada evi alma hazırlığındasınız ancak bütçeniz buna elvermiyor. Elinizdeki mevcut paranın üzerine de bir bankadan kredi almak istiyorsunuz. Kredi faizlerini araştırıp en az faiz ile kredi veren bankaya başvuruyorsunuz ancak başvurunuz maalesef onaylanmıyor ve telefonunuza ret cevabı geliyor. Buna sebep olarak da kredi notunuzun düşük olduğunu öğreniyorsunuz. Çünkü kredi notunuz ne kadar yüksekse ve kredi riskiniz ne kadar düşükse o kadar kolay kredi alıyorsunuz. İşte bu yazımızda kredi notunuzu en hızla nasıl yükseltebileceğinizi 4 maddede anlatacağız.

1-  KREDİ NOTU RAPORUNUZDAKİ SORUNLARI TESPİT EDİN

Kredi notunuzu görebileceğiniz özel kredi notu listelerini neredeyse her bankanın internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bu listeler özel olduğu için maalesef bir bedel ile size sunuluyor. Kredi raporunuzu aldığınızda içinde öncelikle kredi puanınız yer alır. Amaç da bu notu yükseltmek olmalıdır. Bu rapor içinde kredi kartları ve konut, otomobil yada ihtiyaç kredilerinin listesi bulunur. Nerede ödeme gecikmesi yada nerede hatalı bir durum var iyice inceleyin.

2- ZAMANINDA ÖDEME YAPMAYA BAŞLAYIN

Eğer mümkünse kredi kartlarınızı yada kredileriniz son ödeme tarihinden önce ödemeye çalışın. Son ödeme gününü mutlaka geçirmeden zamanında ödeme yapmaya özen gösterin.

3- KALAN BAKİYELERİ DÜŞÜK TUTUN

Eğer bütçeniz elveriyorsa en az ödeme tutarlarını ödemek yerine daha fazla ödeme yaparak aylık ödeme tutarından biraz daha fazla ödeme yapmaya çalışın. Böylelikle bankalar size daha çok güven duyacaktır.

4- KREDİ TALEPLERİNİZDE YÜKSEK TALEPLERDE BULUNMAYIN

Kredi kartı ve kredi taleplerinde yüksek paralar talep etmemeye çalışın. Örneğin bir kredi kartı başvurusunda eğer maaşınız 2000 TL ise 20bin TL’lik kredi kartı limiti talep etmeyin.

Sonuç olarak kredi notunuzu yükseltmek sabır ve zaman ister. Yukarıdaki maddelere uygun davranışlar sergilerseniz bankalar size daha fazla güven duyacaktır. İhtiyacınız olan parayı kredi olarak aldığınızda bunun keyfini süreceğinizi düşünerek sabırlı olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ankara’nın En İyi Nakliyat Firması Belli Oldu

Ankara’nın En İyi Nakliyat Firması Belli Oldu 2022 yılında yapılan araştırmalar sonucunda Ankara’nın en iyi …

Bir cevap yazın