Lityum pillerde yangın riski kalkıyor

ABD’deli bilim insanları tarafından patlamaya veya ateşlemeye karşı dayanıklı olan lityum iyon piller geliştirdi. Bu piller herhangi bir darbe alsalar dahi patlamıyor ve yanmıyorlar.


Ev ortamında çalışmak için lityum pile ihtiyaç duyan aletlerin batarya yönünden daha güvenli çalışması için lityum pillerin geliştirilmesine devam ediliyor. Çivi ile defalarca delinmesine rağmen patlama veya ateşlenme görülmedi. Joule dergisinde yayınlanan araştırmada: “Geçmişte, yüksek enerji istiyorsan sulu olmayan lityum iyon pil seçersiniz, ancak güvenlikten ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Güvenliği tercih ettiyseniz, nikel / metal hibrit gibi sulu bir pil kullanabilir, ancak daha düşük enerjiye razı olmalısınız.’’ denildi. ABD Ordu Araştırma Laboratuvarı’ndan (ARL) yazar Kang Xu yeni lityum pilleri için: “Şimdi, hem yüksek enerjiye hem de yüksek güvenliğe aynı anda erişebildiğimizi gösteriyoruz.” açıklamasında bulundu.

LİTYUM PİLLER JEL KAPLAMALI OLACAK

Bilim insanları tarafından pile yerleştirilen jel polimerler ile elektrotların korunmasını sağladığı belirtildi. Böylece bu jel anodun düzgün çalışmasını durduran kimyasal tepkimelerden korur ve pilde en çok istenen anot materyalinin kullanılmasına izin vermektedir. Ayrıca bilim insanları anodu koruyan bu jel kaplamayı kullanarak pil voltajını 4.0 ‘a kadar yükseltmeyi başardılar. Bunun anlamı ise dizüstü bilgisayarlar gibi daha birçok araç için kullanılabilecek olmasıdır.

5 YIL İÇİNDE SATIŞLAR BAŞLAYABİLİR.

Xu, ara faz kimyasının ticarileştirilmeden önce tüm eksikliklerinin giderilmesi ve daha iyi olması gerektiğini söyledi. Ancak, yeterli fonlamayla, dört voltluk kimya yaklaşık beş yıl içinde ticarileştirmeye hazır olabilir bilgisini verdi. Klasik sulu olmayan lityum iyon pillerle karşılaştırıldığında ise jel kaplamalı pillerin daha güvenilir ve daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olduğu tespit edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın