Mac sahiplerine kötü haber

Mac sahiplerini son dönemdeki en büyük tehditle karşı karşıya. Mac bilgisayarınız etkisiz hale getirilebilir ve açılması için sizden fidye istenebilir.


Dünyanın en güvenilir ve virüse en dayanıklı işletim sistemi olarak bilinen MacOS’a nazar değdi. Yapılan açıklamay göre Mac bilgisayarlar tehdit altında. Son dönemlerde Apple’a gelen şikayetlere göre bilgisayar korsanları iCloud hesabını giriş yapıyor ve Mac bilgisayarları “Cihazımı bul” uygulaması üzerinden kilitliyor. Açmak için ise kullanıcılarından fiye istiyor.

ŞİFRE İLE ICLOUD HESAPLARINA ERİŞİYORLAR

MacRumors tarafından yapılan açıklamaya göre kötü niyetli kişiler kullanıcıların iCloud şifresini bir şekilde alıyor. Sonrasında icloud.com üzerinden hesaplara giriş yapıyorlar. “iPhonumu bul” özelliğini aktif hale getirdikten sonra iPhone kilitleyemiyorlar ama Mac tabanlı bilgisayarları kolayca kilitleyebiliyor. Mail ve telefonların da sistemde bulunacağını bilen kötü niyetli kişiler bu yollar ile kullanılara erişiyor ve Mac bilgisayarları açmak için fidye talebinde bulunuyorlar.

APPLE TARAFINDA BİR AÇIK YOK

Bilgisayar korsanlarını icloud şifrelerini kullanıcı tarafından izin verilen web site ve uygulamar aracılığıyla bulduğu söyleniyor. Apple’ın yaptığı açıklamada Apple server ve sisteminden kaynaklanan herhangi bir sorun bulunmuyor. Bu sorunu yaşayanların daha çok iki aşamalı güvenlik doğrulamasını aktif hale getirmeyen kullanıcılar olduğu bilinse de Apple konu hakkında çalışmalara başlamış durumda. Ayrıca uzmanlar kullanıcılara hemen iki aşamalı doğrulamayı aktif etmeleri gerektiğini, şifreyi değiştirmelerini ve aynı şifreyi tekrar tekrar kullanılmaması gerektiğini hatırlatıyorlar. Türkiye kaynaklı herhangi bir tehdit şimdilik belli olmasa da tüm iMac ve Macbook kullanıcılarının şifrelerini değiştirip iki aşamalı güvenliği aktif etmelerini öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir’de Kadın Doğum Uzmanı Arayanlara Profesyonel Klinik

 ​Kadın sağlığı ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarını içine alıyor. Bu nedenle kadın hastalıkları ve doğum …

Bir cevap yazın