Microsoft, “yüksek güvenlikli” Windows 10 PC gereksinimlerini açıkladı

Microsoft, Windows 10’u en güvenli şekilde kullanmak için gereken sistem gereksinimlerini içeren bir yazı yayınladı. bakalım sizin bilgisayarınız uyumlu mu?


Microsoft, masaüstü bilgisayarların veya dizüstü bilgisayarların şirket tarafından ‘oldukça güvenli’ olarak değerlendirilmesi için uymaları gereken şartları içeren bir makaleyi yayınladı. İşin ilginç yanı ise Microsoft’un yeni çıkarttığı Surface Pro 4’ün özellikleri bu şartlara uymuyor.

Donanım üreticileri için yayınlanan listede Microsoft’un standartlarına uygun genel amaçlı PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve hibrid bilgisayarlar için olduğunu belirterek ‘yüksek güvenlikli bir Windows 10 aygıtı’ yapmak için sağlayıcıların ne gibi donanımlar kullanması gerektiğini açıkladı. Ana gereksinimler, minimum 8GB sistem RAM’iyle birlikte en az 7. nesil (Intel işlemcileri için Kaby Lake) 64-bit işlemci ve TPM 2.0 (Güvenilir Platform Modülü) desteği gerekiyor. Geçen yıla kıyasla donanım üreticileri için zorunlu bir unsur olan TPM 2.0, bir aygıtın kaybolması veya çalınması durumunda daha fazla güvenlik önlemi sağlaması açısından zorunlu olarak cihazlara eklenmesi gerekiyor.

8 GB sistem belleği gereksinimi için ise Microsoft güvenlik açısından neden 4GB’ın yetersiz kalabileceğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak bilindiği üzere şu an piyasada birçok 4 GB kullanan dizüstü bilgisayar mevcut. İşin en ilginç yanı ise Microsoft’un Surface Pro 4’ü gibi en son ve en modern donanımlara sahip olan bir cihazın Skylake CPU’u (6. nesil) ile çalıştığı için bu standartları karşılamıyor.

Microsoft yazılımın yanı sıra, Windows 10’u olabildiğince güvenli hale getirmek için iyi işlere imza atıyor. Yazılım konusunda ise en son Sonbahar İçerik Oluşturucu Güncellemesini yayınlamıştı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın