Mısır Piramitlerinin sırrı ortaya çıktı

Yüz yıllardır neredeyse tüm insanlığın merak ettiği bir soru en sonunda yanıt buldu. Piramitleri oluşturan dev taşlar bir kanal ve sandallar yardımıyla taşınmış.


Hakkında onlarca kitap yazılan yüzlerce film yapılan piramitlerin nasıl yapıldığına dair bilgiler ortaya çıktı. Çeşitli hurafelerle yıllardan beri merak edilen yapıların nasıl inşaa edildiği konusu en sonunda gün yüzüne çıktı. Uzaylılar tarafından yapıldığını dair bilgilerin bile olduğu bu yapılar aslında çok fazla iş gücü ve mühendislik sayesinde yapıldığı belirlendi. Mısır ileri mühendislik ve sırları çözülemeyen yapılarıyla biliniyor. Bu yapılardan en önemlisi ise Piramitler ve Piramitlerin gizemleri.

TAŞLAR KANAL AÇILARAK TAŞINMIŞ

İnşaatında binlerce işçinin çalıştığı piramitler bilindiği üzere kireç taşı ve granitten oluşuyor. Bu taşların ağırlıkları ise 2,5 tondan daha fazla. Ancak çölün ortasında kireç taşı ve granit bulunmayacağı için 3000 yıllık bu yapıları oluşturan taşların başka bir yerden getirilmesi gerekiyordu. Bunun için ise dönemin mühendisleri su gücünü kullandılar ve 800 km uzaklıktaki kireç taşları ve granitleri bir kanal yardımıyla sandallar aracığıyla bölgeye taşıdılar.

HERŞEY GÜNLÜKTE YAZIYOR

Arkeologlar taşların nasıl taşındığını ise dönemin üst düzey yetkililerinden Merer isimli bir Mısırlının günlüğünden okunarak belirlendiğini açıkladılar. Merer yazdığı günlükte 170 bin ton taşın sandallar ve kanallar aracılığı ile Nil nehrinden piramitlerin bulunduğu Gize bölgesine kadar nasıl kanal açıldığını açıklamış. Yüz yıllardır sorulan “bu taşlar buraya nasıl geldi” sorusu yanıtını bulmuş görünüyor. Ayrıca Mark Lehner isimli bir Mısır arkeoloğu da yakın zamanda kanalın haritasını çıkartacaklarını ve meraklılarına sunacaklarını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süper Lig’de perde açıldı!

Süper Lig’de perde açıldı! Türkiye Süper Lig’de perde açıldı ve ilk mücadeleler büyük bir heyecana …

Bir cevap yazın