Mitsubishi’nin elektrikli SUV konsepti sizi daha iyi bir şoför yapacak

Mitsubishi, otonom araçlar yerine yeni bir konsept otomobil ile sürücülere destek olan bir sistem üzerinde çalışıyor.


Japon otomotiv devi Mitsubishi, elektrikli otomobiller pazarına yeni bir kavram getirmek istiyor. Otonom olarak geçen sürücüsüz otomobiller gibi sizin yerinize aracı süren bir otomobil olmak yerine gösterdiği yönergelerle sizi daha iyi bir şoför yapmayı hedefliyor.

Çoğu otomobil üreticisi, gelecekte kendi kendine süren otomobilleri yönetmek üzere yapay zeka sistemleri üzerinde çalışıyor. Ancak Mitsubishi geçtiğimiz günlerde Tokyo Motor Show’da yaptığı basın açıklamasında kendilerinin daha çok şoför ile birlikte uyumlu çalışacak ve kusursuz bir sürüş için direktifler veren bir sistem üzerinde çalıştığını açıkladı.

3 ELEKTRİK MOTORUNA SAHİP

Konsept SUV, bir pilden güç alan üç elektrikli motor ile çalışıyor. Mitsubishi, beygir gücü ve pil değerleri hakkında henüz bilgi vermemiş olsa da araçta bulunan sistemi yol ve trafik koşullarındaki değişiklikleri anında okuyan ve sensörleri kullanarak sürücüsünün daha etkili kullanım sağlamasına zemin hazırlayan bir sistem olarak tanımlıyor. Mitsubishi, yapay zeka ile sürücüye bilgi aktarımı yapmasını sağlayan özel koçluk fonksiyonu ile sürücü ile konuşuyor ve onu doğru hamlelere yönlendiriyor. Şirket kesinlikle sürücüyü denklemin dışına çıkarmayacak bir sistemi hayal ediyor.

Şimdilik adı üstünde konsept yani bir fikir olan e-Evolution SUV konseptinin ileriki dönemlerde daha da gelişmesi ve detaylarının ortaya çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın