Mozilla, Windows XP ve Vista desteğini sonlandırıyor

Dünyanın en iyi internet tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox, Haziran 2018’den itibaren Windows XP ve Windows Vista güncellemeleri alamayacak.


Mozilla, internet tarayıcıları içinden Windows XP’de çalışan az sayıda browserlardan biri. Microsoft’un kendisi bile Windows XP’den desteğini çekmişken Mozilla Firefox’un çalışması XP kullanıcıları açısından büyük avantajdı ancak Mozilla tarafından gelen habere göre Firefox internet tarayıcısı artık Windows XP ve Vista’da güvenlik güncellemeleri dahil hiç bir destek alamayacak.

SON KULLANIM TARİHİ HAZİRAN 2018

Mozilla, Firefox’a önümüzdeki senenin Haziran ayına kadar destek vermeye devam edecek ancak bu tarihten sonra maalesef Firefox Windows XP ve Vista için herhangi bir güncelleme gelmeyecek. Şu an Firefox 52 versiyonunun kullanıldığı işletim sistemlerinde Firefox’un ESR desteğiyle gelen güvenlik güncellemeleri ile Mozilla şimdiye kadar neredeyse hiçbir şirketin vermediği kadar uzun bir destek süreci sundu.

WINDOWS XP HALA ÇOK POPÜLER

Haziran 2018’de bitecek olan Firefox desteği Windows XP kullanılarını da oldukça üzdü. Windows XP hala dünyada birçok bilgisayar tarafından kullanılıyor. Vista bu konuda yeteri kadar başarılı olmasa da Windows XP’nin başarısı ve popülerliği hala devam ediyor. Microsoft’un XP ve Vista’dan desteğini çekmesinin sebebi kullanıcıların yeni Windows’lara geçiş yapmasına teşvik etmek ancak kullanım alışkanlıkları da yadsınamaz bir gerçek. Bunlara ek olarak Mozilla Firefox’tan destek çekildiği zaman Internet Explorer’a mahkum olacak kullanıcıların tarayıcının kötü şöhretinden dolayı Windows XP’yi kullanma konusunda bir darbe daha almış olacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın