Müzik Dünyası ve Türk Müziği


Bilindiği üzere müzik dünyası eskisine nazaran çok daha hızlı ve çeşitli tarzlarda çok yönlü gelişme göstermektedir. Belli müzik türlerinde markalaşmış müzisyenleri, değişik tarzlarda müzik yaparken görmek artık mümkün. Türk müziğinde bunun en güzel örneklerinden biri dinleyip indirdiğimiz Müslüm Gürses olmuştur. Ünlü sanatçı arabesk – fantazi kimliğinden sıyrılıp, pop – rock hatta özgün müzik türlerinde eserler vererek yaptığı şarkılarla hem milyonlarca hit almış hem de indirilen mp3ler listesinde zirveye yerleşmişti.
Eskiden müzik alanında daha kolay olan şöhret olma kavramı günümüzde bir hayli zorlaştı. Yalnızca solist olmak yetmiyor bunun yanı sıra yan özellikler olan beste yapmak, enstrüman çalmak, dans etmek vb. gibi bir ya da birkaç farklı özellik gerekiyor. Bestekar olma avantajını kullanan sanatçılarımız arasında İbrahim Erkal’ı ve Yıldız Tilbe’yi gösterebiliriz.
Türk kültürü birçok etnik unsurdan oluşan, bu çok çeşitli yapısından kaynaklanan zenginlik sebebiyle birçok müzik türü ve tarzını içinde barındırır. Halk tarafından dinlenilen müzikler ve indirilen MP3 ler bölge ve yöresel olarak çokça farklılık gösterir. Slow, Arabesk, Türkü ve Pop olan müzik dalları son yıllarda Rock, Rap ve yabancı akımına doğru gitmekteler. Biz Türk dinleyiciler olarak kalıpların dışına çıkıp kulağımıza hoş gelen her tür müziği dinleyip mp3 indirmeye devam edelim…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ERDAL CAN ALKOÇLAR: NFT’NİN ASIL POTANSiYELi BİLİMSEL TEKNİK ALANLARDA

        Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini …

Bir cevap yazın