Nintendo Wii artık 3 boyutlu ultrason cihazı olarak da kullanılabiliyor

Çocuğuyla konsolda oyun oynarken bilim düşünen bir doktor Nintondo Wii’den 3 boyutlu bir ultrason görüntüsü almayı başardı.


Birkaç yıl önce, acil doktoru Joshua Broder oğluyla Nintendo Wii oyun konsolunda oyun oynarken aklına oyun konsoluna bir ultrason el probunun nasıl eklenebileceğini düşünmeye başladı. Duke Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nden bir ekip ile bu konuya eğilen Broder oldukça başarılı bir işe imza attı. Broder, 2D ultrason görüntülerini kaliteli MR veya tomografi taramalarıyla yarışan daha ayrıntılı 3D sürümlerine dönüştürebilen bir cihaz haline getirdi.

3 Boyutlu bu görselleri çok daha pahalıya mâl etmek yerine sadece bir Nintendo Wii ve uygun başlık ile çözebileceğini belirten doktor, inanılmaz düşük bir maliyetle daha iyi bir görüntü alabilineceğine inandığını söylüyor. Cihaz, mevcut ultrason probuyla kolaylıkla kullanılabiliyor. Akıllı telefonlarda bulunan ve ultrason probunun yönünü izlemek ve görüntüleme verilerinin bir 3D portreye aktarılmasını sağlamaya yarayan 10 USD’lik konum izleme mikro çipi kullanılabiliyor.

TÜM TESTLERDEN GEÇTİ VE NEREDEYSE TÜM MARKALARDA KULLANILABİLİYOR

Sistem, konumlandırma verilerini bir USB kablosu yardımıyla bir dizüstü bilgisayarda açabilir ve saniyeler içinde 3D görüntüler üretebilecek şekilde tasarlanıyor. Sonrasında normal ultrason görüntüleriyle birleşen görseller tam 3 boyutlu bir ultrasonun vereceği verileri sunuyor. Broder, “GE, Siemens, Philips, SonoSite tarafından yapılan her tür ultrasonik makinelerde bunu denediklerini ve her seferinde de başarılı olduklarını dile getiriyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Veterinerbayrampasa.com

Veteriner bulmak bazen çok zor olabiliyor. Evcil hayvan besleyen kişiler en iyi veterineri bulmak için …

Bir cevap yazın