Öne Çıkan iPhone X Özellikleri Neler?


Öne Çıkan iPhone X Özellikleri Neler?

 

 

Apple’ın 2017 yılında duyurduğu ve akıllı telefon dünyasına bomba gibi düşen iPhone X, birçok açıdan hem Apple’ın iPhone modelleri için hem de akıllı telefon dünyası için çok önemli bir model olma unvanı üstleniyor. Nitekim iPhone X özellikleri arasında da birçok önemli detay yer alıyor.

 

Peki, öne çıkan iPhone X özellikleri neler ve yeni iPhone X modelinin hangi özellikleri, bu modelin diğer Android akıllı telefon modellerden ayrılmasına vesile oluyor?

 

iPhone X özellikleri ve detayları

 

Öncelikle belirtme gerekirse Apple’ın tüm dünyada iPhone X satışlarını başlatması ile beraber, teknoloji siteleri kapsamında da birçok iPhone X inceleme videosu ve yazısı gündeme geldi.

Ancak tüm bu inceleme yazıları ve videoları içerisinde, öne çıkan tüm iPhone X özelliklerinin aktarıldığına tanıklık edilmedi. Biz bu yazımızda, birçok kaynaktan aldığımız bilgiler ve kendi deneyimlerimiz ile öne çıkan iPhone X teknik ve tasarım detaylarını aktaracağız.

 

Öncelikle belirtmek gerekirse iPhone X özellikleri arasında elbette ki ilk olarak ekran ve genel tasarım yer alıyor. Çerçevesiz ekran ile öne çıkan ilk iPhone X özelliği, 5.8-inç büyüklüğüne ve OLED teknolojisini kullanıyor.

True Tone özelliği ve HDR10 desteği sunan Apple’ın iPhone’un 10. yılına özel olarak hazırladığı yeni model, 2436 x 1125 piksellik çözünürlüğe sahip. 1 milyonda 1’lik kontrast değeri de birçok inceleme de üstünden geçişmeyen detaylar arsında yer alıyor.

 

7 mega piksel çözünürlüğünde ön kamerası, True Dept özelliğinde ve birçok farklı portre modeli detayı sunuyor. Böylece selfie yani özçekim kalitesi, iPhone X modeli ile çok daha farklı bir noktaya ulaşıyor.

Arka kamerada ise çift algılayıcı bir yapı kendini gösteriyor. Her iki arka kamera sensöründe de OIS yani Optik Görüntü Sabitleme teknolojisi kullanılıyor ve 12 mega piksel çözünürlük sağlanıyor. Tek bir LED flaş bölümünde 4 farklı küçük LED ışık barındırılıyor ve bu LED ışıklar farklı tonlarda. Bu ton karşımı ile beraber daha doğal bir aydınlatma sağlanıyor.

 

Ultra HD 4K 60 kare saniye video kaydı ile beraber Full HD 1080p çözünürlükte 240 kare saniye yani 240fps ağır çekim video kaydı gerçekleştirebiliyor. Şu an için iPhone X özellikleri arasında yer alan bu 4K 60fps video kaydı özelliği, birçok rakibini tek bir satır kamera özelliği ile geride bırakabiliyor.

iPhone X performans tarafında da 2017 yılında duyurulan akıllı telefon modellerinin tamamını geride bırakabiliyor. Yeni Apple A11 Bionic işlemci ile birlikte, çok ciddi bir performans artışı yaşanıyor. Snapdragon 835 modelini bile geride bırakan Apple A11 Bionic işlemci, ek olarak yeni M11 hareket algılayıcı yardımcı işlemciye sahip.

BU yeni M11 yardımcı hareket takibi işlemcisi ile beraber adım sayma ve benzeri takip özellikleri, düşük enerji tüketimi ve yüksek doğruluk oranı ile beraber gerçekleştirilebilir.

 

Öne çıkan iPhone X özellikleri neler?

 

Elbette ki söz konusu olan birçok iPhone X özelliği olduğunda, sadece performans anlamında gelişimler kendini göstermiyor. Tüm bu teknik özellikler ile beraber iPhone X, kablosuz şarj ve suya ve toza karşı dayanıklılık gibi özellikler de sağlıyor. NFC ve Bluetooth 5.0 gibi teknolojilerin de yer verildiği iPhoneX modelinde, AR ve VR için ek destekler de sağlanıyor.

Tüm bunlarla beraber iPhone X modeli, özelleştirilmiş iOS 11 mobil işletim sürümü ile birlikte kutudan çıkıyor. Dolayısıyla Apple’ın en son mobil işletim sistemi sürümü iOS 11, iPhone X modeli ile beraber çok farklı bir arayüz sunuyor ve bu farklılaştırılmış arayüz ile beraber çok önemli kullanıcı deneyimini iyileştiren etmenler sağlıyor.

 

Tüm bunların dışında en çok konuşulan özellik, tabii ki Face ID ve Animoji oldu. Apple, yeni iPhone modelinde Touch ID isimli parmak izi okuyucu sensör kullanımına son verdi ve bunun yerine Face ID isimli 3D yüz tarama teknolojisini kullanıma sundu.

 

Kızılötesi ışıklarla 3D yüz taraması yapan Face ID özelliği, daha pratik bir şifreleme yöntemi sunuyor. Ama bu sistem, ne yazık ki Touch ID kadar güvenli değil ve çeşitli maskeler ile birlikte kolaylıkla kandırılabiliyor.

Animoji ise Apple’ın True Dept isimli kamera özelliğine dayanıyor. Derinlik algılama kabiliyetinin iyileştirilmesi ile emoji karakterleri, yeni model ile yüz hareketlerini taklit edebiliyor. Dolayısıyla emoji karakterlerini yüz hareketleri ile canlandırmak mümkün oluyor.

 

Son olarak belirtmek gerekirse Apple, daha önceki tüm iPhone modellerinden çok daha fazlasını sunan bir iPhone modelini piyasaya sürdü. Ancak bununla beraber iPhone X fiyatı da şimdiye kadarki tüm iPhone modellerinden çok daha fazla oldu ve 1000 dolar seviyesinde yer aldı. Ülkemizde ise iPhone X Türkiye fiyatı, neredeyse 6500 TL seviyesine kadar ulaşıyor. Dolayısıyla çok güçlü bir iPhone modeli kendini gösteriyor olsa da en pahalı iPhone modeli de kendini ortaya çıkarmış oldu.

 

2018 yılında duyurulacak iPhone modelleri ile iPhone X2un tartışılan birçok eksik yönü iyileştirilmiş olacağı için, belki de bu modeli yeni iPhone tanıtımına kadar es geçmek, çok da yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünlü Saç tasarım uzmanı Abdullah Zengin, 2022 Yaz saç trendlerini açıklıyor

Ünlü Saç tasarım uzmanı Abdullah Zengin, 2022 Yaz saç trendlerini açıklıyor “Ombre saçların yıldızı bu …

Bir cevap yazın