OnePlus’ın Kullanıcıların Verilerini Topladığı Ortaya Çıktı

Yeni akıllı telefonu OnePlus 5 ile birlikte önemli satış rakamlarına ulaşan OnePlus’ın kullanıcı verilerini izinsiz olarak topladığı ortaya çıktı.


OnePlus 5 modeliyle başarılı satış rakamları yakalayan OnePlus firmasının kullanıcılarının verilerini topladığı ortaya çıktı.

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticilerinden olan Xiamoi, ZTE ve Huawei gibi OnePlus firması da her geçen artan kullanıcısına sahip oluyor. Bu sebeple daha fazla kullanıcı artışı sağlanması için kullanıcıların verilerini topluyorlar.

Bir güvenlik araştırmacısı olan Christopher Moore’un yürüttüğü araştırmaya göre bir takım Çinli üreticiler gibi OnePlus firması da kullanıcıların izni olmadan OnePlus 5 modeli akıllı telefonlarından çeşitli veriler topluyor. Üstelik kullanıcılardan toplanan bu veriler open.oneplus.net adresine yönlendiriliyor.

Kullanıcıların bazı kişisel bilgilerine ek olarak kablosuz ağ ismi, mac adresi, mobil ağ isimleri ve IMEI bilgiler gibi önemli bilgiler de OnePlus sunucularına taşınıyor. OnePlus’un bu verileri şimdilik ne yaptığı bilinmese de OnePlus gibi diğer Çinli akıllı telefon üreticilerinin de kullanıcıların verilerini izinsiz bir şekilde topladığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak OnePlus şimdilik bir açıklama yapmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri İspanyolcadan Türkçeye çeviri işleriniz var? Eğer sizin de bu çeşit işleriniz varsa …

Bir cevap yazın