Otonom Drone’lar İsviçre’de kahve satıyor

Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de gerçekleşen bir etkinlikte bir lojistik şirketinin ilginç tanıtımı oldukça ilgi çekti. Mercedes bir minibüs üzerinden duran drone, kendi kendine kahve servisi yaptı. 


Geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleşen bir etkinlikte Siroop isimli bir lojistik şirketi ilginç bir ürününü tanıttı. Artık drone’lar tek başlarına otonom sistemleriyle kahve dağıtabilecek hatta satış bile yapabilecek. Sistemin çalışması ise oldukça basit.

2 KİŞİLİK MEKANİK EKİP

Sistem bir drone ve bir minibüsten oluşuyor. Siroop ile Mercedes’in ortak girişimi olan bu projede Mercedes minibüsler kullanılıyor. Kahveyi yapan personel minibüste bulunuyor ve kahveyi drone’a yüklüyor. Siparişi veren kişi önceden algılayan drone ise kahveyi sahibine götürüyor. Mattenet isimli drone şirketinin drone’ları kullanılıyor ve bu 3 şirket birleşerek bu projeye hayat vermeye hazırlanıyorlar.

DRONE ÖZELLİKLERİ MUHTEŞEM

Mattenet’in bu iş için özel geliştirdiği drone üstün özelliklere sahip. 4.5 kg taşıma kapasitesiyle fazlasıyla kahve taşıyabiliyor. Ayrıca maksimum hızı da 70 km/s. Drone bağlı olduğu minibüsten tam 20 km ayrılabiliyor. Yani drone minibüsten bağımsız olarak 20 km çapındaki herkese teslim edilebiliyor.

Bu projeni ne zaman aktif olacağı henüz belli değil ancak eğer proje gerçekleşirse sadece kahve değil bir çok ürünü kapımıza drone’lar getirecek. Amazon’un kargo servisinde bu özellik zaten mevcut ama anlaşılan yaygınlaşması biraz zaman alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun Estetiği Fiyatları 2023 Burun estetiği operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde …

Bir cevap yazın