Oyun geliştiren yapay zeka geliyor

Kendi kendini geliştiren ve oyun oynamayı daha zevkli hale getirebilecek oyun motorları üzerinde çalışılıyor. Eğer sistem başarılı olursa oyunlar daha zor bitecek.


Oyun oynamanın tadına varan herkes zaten oyunun size karşı olduğunu ve yapay zeka tarafından gönderilen aşamalarla işlediğini bilir. Oyun motoru adı verilen oyun içi yapay zeka her yeni aşamada sizin oyun içindeki hareketlerinize göre tepki verir. Ancak yapay zeka artık oyunlarda size karşı olmanın haricinde oyunun geliştirilmesinde de etkin rol oynayacak.

KENDİ KENDİNİ GELİŞTİREN OYUNLAR GELİYOR

Oyun ve yapay zeka geliştiricileri geliştirdikleri yapay zekaya oyunu sadece birkaç dakika izlettirdikten sonra oyunu kendine göre geliştirebildiğini gördüler. Yapay zeka oyunu izledikten hemen sonra tüm altyapıyı öğreniyor ve oyuna yeni bölümler eklemek için kendi kendine çalışmaya başlıyor. İlk etapta 2 boyutlu oyunlar ile gözlemlenen yapay zeka oyunun her hareketini bünyesine alıyor ve arkaplan karakter ikilisini farklı algoritmalarda tekrar yazabiliyor.

EFSANE MARIO OYUNU ÜZERİNDE DENENDİ

Oyun geliştirebilen yapay zeka ilk etapta herkes tarafından bilinen Mario oyunu üzerinde deneniyor. 2 boyutlu olan bu oyunu yapay zekaya izletildiğinde, sistem kendi sinir ağları ile oyunu tekrar yazıyor. Oyun geliştiricileri tarafından oldukça merak uyandıran bu gelişme, hem oyun yazmayı yeni öğrenenler için hem de eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Yakın gelecekte tüm oyunlara oyunları geliştirme işlevi olan yapay zeka işlenir ise oyunlar daha zevkli ve daha uzun olabilir. Böylelikle bilgisayar oyunu oynamayı seven kitlenin de oldukça ilgisini çekebilir. Henüz net bir tarih verilmese de yapay zekanın oyunları geliştirme işlevinin yakın olduğu uzmanlarca yorumlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-sertifikalar.com

Sertifika almak, o konuya hâkim olunduğu anlamına gelir. Bu konuda aileler çok daha bilinçli hale …

Bir cevap yazın