Patlayan pillere sulu çözüm geliyor

Bir grup bilim adamı tarafından yapılan iddialara göre patlama ve yanma riski olan lityum pillere su bazlı bir elektrolit ekleyerek ısınma sorununu bloke edebilecekler.


Amerikalı ordu araştırma merkezi bilim adamları tarafından geliştirilen projeye göre artık ısınma ve yanma riski olan lityum pillere bir çeşit su bazlı elektrolit ekleyerek bu riski ortadan kaldırılabilir. Günümüzde neredeyse tüm mobil cihazlarda kullanılan lityum piller, telefonlarda ve mobil cihazlarda her daim patlama riski taşıyor. Elektrolit eklenmiş bataryalar ise bu riski ortadan kaldırıyor.

GALAXY NOTE 7’DEN SONRA ARAŞTIRMALAR ARTTI

Geçtiğimiz senelerde Samsung’un beğenilen ve en çok satan serilerinden biri olan Note serisinde yaşanan pil sorununa net bir çözüm getirilememişti. Sorunu telefonları toplamakta bulan Samsung bu sorunun kaynağını hala araştırıyor olabilir ancak ABD’li bilim adamları bu konuda daha efektif bir sonuç ile geliyorlar. Note 7 dışında gerçekte her telefonda olan patlama riski bu yeni gelişme ile riskini minimuma indirebilir.

TELEFON FİRMALARI DA DESTEKLİYOR

Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet üreten tüm üreticiler cihazlarında lityum pil kullandıkları için her biri ayrı ayrı araştırma yapsalar da bu tarz geliştirmeleri de destekliyorlar. Patlamaların sebebi kimyasal tepkime olsa da lityum piller hâlâ en çok kullanılan pil olma özelliğini taşıyor. Su bazlı elektrolit bulunan pillerin ise büyük bir handikapı var ve şimdilik sadece 70 kere şarj edilebiliyorlar. Bu sorunun da yakın zamanda geliştirileceği düşünülürse güvenlik anlamındaki bu gelişme ürün testlerinden sonra her mobil cihaza entegre edilebilir ve yanma, ısınma sorunları minimuma indirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kombi Servisi İhtiyaçlarına Profesyonel Çözümler

Kombilerinizde yaşamış olduğunuz her tür arıza için yerine getirilen kombi servis hizmetlerinde sizlerin beklentilerini karşılayacak …

Bir cevap yazın