Porsche’un ilk elektrikli otomobili 2019’da geliyor

Süper arabalar dendiğinde akla gelen bir kaç isimden biri olan Porsche, 2019 yılında ilk elektrikli modeli olan Mission E’yi tanıtmayı planlıyor.


Elektrikli otomobil sektörüne bir güçlü isim daha giriyor. Dünya çapında performans otomobilleriyle ünlenmiş olan Porsche, elektrikli araçlar üreticileri kervanına katılıyor ve Mission E isimli elektrikli otomobil üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Piyasaya çıkış tarihi 2019 yılı olarak tahmin ediliyor ve Porsche’un yüksek satış adetlerine ulaştığı Panamera modelinine çok benzeyeceği belirtiliyor.

ARAÇ %100 ELEKTRİKLİ OLACAK

2015 yılında konsept olarak karşımıza çıkan Mission E hakkındaki detaylar belirlenmeye başladı. Elektrikli otomobil pazarına geç kalmak istemeyen Porsche, bu aracında başka herhangi bir içten yanmalı motor kullanmamayı hedefliyor. %100 elektrikli olacağı tahmin edilen aracın fiyatının ise 80 bin dolardan başlayacağı belirtiliyor. Araçta 600 beygirlik bir motor bulunacak ve dünyanın önde gelen diğer bir otomobil üreticisi Tesla’nın S modeli ile yarışacağı tahmin ediliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Mission E projesi hakkında çok detaylı teknik bilgiler yer almamasına rağmen aracın 0-100 km süreci hakkında tahminler yapılıyor. Araç 0’dan 100 km’ye 3.5 saniyede erişeceği ve 250 km/saat’lik son hıza ulaşacağı iddia ediliyor. Araçta bir diğer önemli kısım ile tek şarjla gittiği mesafenin rakiplerinden fazla olması. Araç tek bir şarj ile 480 km’lik yol katedebilecek. 4 kapılı olması beklenen araç yine spor araba statüsünde olacak ve Panamera ile 911 arasında listede yerini alacak. Aracın 2019’un hangi döneminde çıkacağı henüz belli değilken kaynaklardan gelen bilgiye göre araç için parça ve nakliye işlemleri şimdiden başlamış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın