Pro Evolution Soccer PES 2018’i inceliyoruz

Pro Evolution Soccer PES 2018, en büyük rakibi Fifa 2018’e meydan okuyor. Biz de Pro Evolution Soccer PES 2018’i enine boyuna inceledik.


Pro Evolution Soccer 2018 satışa çıktı ve bir kez daha Fifa 2018’e karşı üstünlük hedefliyor. Oyunu ne kadar iyi oynayıp oynamamak tamamen yeteneklerinize kalmış ancak oyun genelinde geçen yıldan çok daha fazla gelişme barındırıyor. Fifa ve Pes serileri tamamen aynı oyuncu kitlesine hitap ediyor ve yıllardan beri de her zaman en çok satılan futbol oyunları olarak tarihe geçiyorlar. Her iki oyunda da yetenekli olan kazanıyor ancak son dönemlerde oyunlarda daha da gelişen yapay zeka PES’e ayrı bir hava katmış gibi görünüyor.

GRAFİKLER

Grafik konusunda PES 2018 gözle görülür bir yenileme içine girmiş. Bazı oyuncu karakterlerinin yüzleri ve hareketleri gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar gerçekçi duruyor. Oyunun gerçekçiliği sizi oyuna başladığınız anda cezbediyor. Eğer iyi bir ekran kartı yada konsolda oyunu oynuyorsanız, herhangi bir 4K yada HD ekranda gerçek maç izliyormuşsunuz izlenimi alıyorsunuz. Bu da oyuncuları daha çok oyuna bağlıyor.

FUTBOLCU KARAKTERLERİ

Oyunda en çok dikkati çeken özellik futbolcuların karakterleri. Futbolcuların kendilerine özgü “güncellenmiş” topla oynama hareketleri, sevinme tarzları ve yüz mimikleri dediğimiz gibi gerçek maçları aratmıyor. Pes bu konuyu oldukça ciddiye almış ve oyuncuları çok iyi analiz ederek gerçekçiliği bir adım öne taşımış gibi görünüyor. Topa vuruşlar, uzaktan atılan şutlar bile futbolcu karakterlerine özgü olarak düzenlenmiş.

TOP ÇALMA

Fifa 2018 ve Pes 2018 bu konuda oldukça gaddar davranıyor. Her geçen sene top çalma çok daha zorlaşıyor. Pes 2018’de top çalma ise oldukça zorlaşmış durumda ve yepyeni bir yapay zeka sistemi üzerinden çalışıyor. Oyuncular top çalarken eski versiyonlara göre daha saldırgan davranıyorlar ve bu da hakemlerin ellerinin hemen karta gitmesine neden oluyor. Topu çalmak için oyuncuyu topa çok iyi hedeflemeniz gerekiyor. Aksi taktirde faul kararı almak içten değil.

OYUNCU YERLEŞİMLERİ VE TAKIMLAR

PES 2018’de oyuncu yerleşimi de oldukça geliştirilmiş. Taktik ve oyun kurulumu oldukça detaylı bir şekilde ele alınmış. Oyuncuları teker teker taktiksel olarak görevlendirebiliyorsunuz. Ayrıca defansif ve ofansif oyun şekilleri içinde güzel kurgulanan taktikler mevcut. Takımlar yine puanlama şekline ve oyuncuların puanlarının ortalamalarına göre değerlendiriliyor.

ARTILAR EKSİLER VE SONUÇ

PES 2018’in en büyük eksisi kaleciler. Kaleciler hiç beklemediğiniz anda ilginç goller yiyebiliyor ve sizin bunun için yapabileceğiniz pek de bir şey bulunmuyor. Ayrıca bir diğer eksiklik ise oyunun şimdilik multiplayer yani çoklu oyuncu seçeneği bulunmuyor. İleri ki dönemde bir güncelleme ile gelebilir ancak şimdilik ne konsollarda nede PC’de bu özellik mevcut değil. Oyunun artıları ise oyuncular artık daha doğal davranıyorlar. Saha içinde size destek olan koşular ve taktikler belirliyorlar. Bu da oyundan daha fazla zevk almanızı sağlıyor. Diğer bir artı ise oyunda yapay zeka oldukça gelişmiş durumda. Oyuncular yapay zeka ile topu çok güzel izliyor. Açıkçası bizim yorumlarımıza göre PES 2018’in yapay zekası deneyimlediğimiz Fifa 2018’in yapay zekasından daha iyi iş çıkartıyor. Sonuç olarak yıllardan beri çekişen Fifa 2018 ve Pes 2018 karşılaştırıldığında bize göre PES 2018 yapay zeka bakımından daha eğlenceli bir oyun üretmiş. PES 2018 önceki yıla göre sanki yenilenme değil devrim geçirmiş. Oyunu mutlaka denemenizi öneriyoruz. Sonrasında aşağıdaki yorum bölümüne görüşlerinizi yazabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-sertifikalar.com

Sertifika almak, o konuya hâkim olunduğu anlamına gelir. Bu konuda aileler çok daha bilinçli hale …

Bir cevap yazın