Rusya kendi Bitcoin’ini çıkartıyor

Estonya’dan sonra Rusya’da kendi bitcoin para birimini oluşturuyor. Blockchain teknolojisi ile hizmet edecek sistem Rusya’da oldukça ilgi göreceğe benziyor.


Sanal para birimi olan Bitcoin son yıllarda oldukça popüler oldu ve her geçen gün de değer kazanmaya devam ediyor. Bunu fırsata çevirmek için kolları sıvayan ilk ülke ise Estonya. Estonya kendi sanal parasını çıkartmak üzere ancak bu fikri benimseyen sadece Estonya değil. Rusya gerek nüfusunun fazla olması gerekse internet kullanıcılarının azımsanmayacak derecede olması sebebiyle ekonomisine ek yatırımlar yapmayı hedefliyor. Bunlarda bir tanesi de kendi bitcoin sistemini kurmaktan geçiyor. Böylelikle yurtdışında kuracağı bu sistemi değerlendirecek ve bir ilki gerçekleştirmesiyle diğer ülkelere örnek olacak.

YAKIN ZAMAN PLANLARINDA RUS BİTCOİN’İ VAR

Estonya’nın bu hamlesini değerli gören Rusya da kendi bitcoin’ini çıkartmaya hazırlanıyor. İlk etapta güvenlik konularını çözmek isteyen ve güvenilir para akışını sağlayabilecek bir sistem üzerinde çalışılıyor. Eğer bu sistem yakın zamanda oturtulursa Estonya gibi Rusya da kendi bitcoin sistemini kuracak. Blockchain şifrelenmiş verileri kolayca işleyen ve oldukça güvenilir bir sistem olmasıyla tanınıyor. Bitcoin’in uzun zamandan beri alt yapısını oluşturan blockchain hacklenemeyen ve bir çok büyük firma tarafından kullanılmasıyla ünlenmiş bir sistem. Yurtdışındaki bazı bankalarında kendi sanal kartlarında blockchain teknolojisini kullandığı biliniyor.

ESTONYA DAHA BÜYÜK OYNUYOR

Estonya, Rusya’nın bu planına ek olarak Avrupa birliği kozunu da kullanıyor. Ülke AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına şirket kurma hakkı da veriyor. Avrupa’da da oldukça yaygın olan Bitcoin, Estonya’nın şirket kurma olanağını Bitcoin üzerinden kolaylaştırmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zhiyun Video Led Işık Teknolojisi İle Tanışın.

  Yıllardır profesyonel video ekipmanı denildiğinde ilk akla gelen marka olan Zhiyun Tech , video …

Bir cevap yazın