Sahte reklam engelleme uzantısı Chrome Mağazasına sızdı

Google Uzantı mağazasında yer alan sahte reklam engelleyeci kullanıcılarını endişelendiriyor. Adblock Plus’ın taklidi bir uzantı geliştiren kötü niyetli kişilerin hangi bilgileri çaldıkları ise bilinmiyor.


İnternet sitelerindeki reklamlar engellemek ve reklam görmemek için kullanılan Chrome internet tarayıcısının uzantısı AdBlock Plus hakkında önemli bir iddia atıldı. Gelen bilgilere göre Chrome Uzantı mağazasında yer alan Sahte AdBlock Plus uzantısı Chrome’un resmi Web Mağazası’nda listelenmiş ve 30 binden fazla kişi tarafından da indirilmiş.

TÜM BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre, her türlü bilgiyi paylaştığımız Chrome internet tarayıcısında bulunan bu sahte uzantılar ile kötü amaçlı kişiler, girdiğiniz tüm bilgileri görebiliyor olabilir. İnternet üzerinden alışveriş yaptığımızda kredi kartı bilgilerimizi, kişisel kimlik bilgilerimizi ve kendi hakkımızda birçok bilgiyi Chrome internet tarayıcısı üzerinden çeşitli sitelere giriyoruz ancak bu sahte uzantılar bu bilgileri sizden habersiz alıp kötü amaçlar için kullanabilir.

GOOGLE’IN FİLTRESİNDEN GEÇMİŞ

Google’ın Chrome extensions adı verilen uzantılarında yer alan sahte AdBlock Plus, şimdiye kadar 37 bin kişi tarafından Chrome’a entegre edildi. Orijinal AdBlock Plus’ın 1 milyona yakın bir kullanıcı kitlesi var ve sahte uzantı orijinaliyle tasarım açısından neredeyse aynı. Şimdilik uzantının kötü amaçlı olup olmadığı ve uzantının bilgi toplayıp toplamadığı bilinmiyor ancak Google yaptığı açıklamada bu tarz durumların tekrar oluşmasını önlemek için çalışacağını açıkladı. Ayrıca Google’ın filtresinden geçen bu sahte yazılım Chrome mağazasından da hemen kaldırıldı. Eğer şu an AdBlock Plus reklam engelleme uzantısını kullanıyorsanız orijinal olup olmadığını tekrar kontrol etmenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Şekilde Web Tasarım Hizmeti

Firmayı ziyaret eden müşteriler SEO uzmanı kişiler ile irtibata geçerek gerekli işlemleri en profesyonel şekilde …

Bir cevap yazın