Sahte WhatsApp’ın 1 milyon mağduru endişe içinde

1 Milyondan fazla kez indirilen sahte WhatsApp uygulamasını indirenler oldukça endişeli. Konu hakkında Google’dan açıklama bekleniyor.


Sahtekarlıklar, sahte haberler, spam, kötü amaçlı yazılımlar ve sahte uygulamalar son dönemlerde oldukça canımızı sıkmaya başladı. Popüler WhatsApp mesajlaşma servisine yönelik bir güncelleme olarak gizlenmiş sahte Android uygulaması, Google Play Store’dan bir milyondan fazla kez indirildi ve indiren kullanıcılar ciddi endişe içinde. “WhatsApp Messenger’ı Güncelle” adlı ve “WhatsApp Inc.” tarafından geliştirildiği şeklinde açıklamalar bulunan sahte WhatsApp uygulaması, resmi olan ile hemen hemen aynı görünüyor.

Sahte yazılım olduğunu anlayan bir Reddit kullanıcısı bu sahte uygulamanın içine birçok reklam ve ne olduğu bilinmeyen birçok kodun yer aldığını söylüyor. Kullanıcılar yükledikleri bu sahte WhatsApp uygulamasının yanına kendi telefonlarından bulunan orjinal uygulamayı güncellemek istediklerinde menülerinde çıkan 2. WhatsApp ikonuyla şaşkına döndüler. Normal WhatsApp’ın ismi ile arasında sadece bir boşluk olan sahte WhatsApp için Google Play Store’da çeşitli önlemler alındığı belirtiliyor. Hemen Play Store’dan kaldırılan uygulama için Google’dan herhangi bir açıklama gelmemiş olsa da sahte WhatsApp uygulamasının Play Store’a nasıl yüklenebildiği şu an herkes tarafından merak ediliyor.

 

Bu gibi durumlardan korunmak için Android’den indireceğiniz uygulamaları birçok farklı platformdan kontrol etmenizi öneririz. Örneğin imkanınız varsa yüklemek istediğiniz herhangi bir uygulamayı öncelikle bilgisayar ortamındaki Play Store’dan kontrol edin. Böylelikle riskleri minimuma indirmiş olacaksınız.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne?

DeFi Nedir? Finans Dünyasını Değiştirebilir mi? Farkı Ne? DeFi Nedir? Kripto para dünyasında en çok …

Bir cevap yazın