Samsung ile girdiği “Kaydırarak Açma” patenti savaşını Apple kazandı

Geçtiğimiz gün sonuçlanan kaydırarak açma patenti davasını Apple kazandı. 120 milyon dolarlık tazminat ödemek zorunda olan Samsung bu durum yüzünden oldukça mutsuz.


Yıllarca süren mahkemeler sonrasında Apple ile Samsung’un 120 milyon dolarlık davası en sonunda sonuca ulaştı.  Yüksek Mahkeme, bugün yaptığı açıklamada 2014 yılında kararlaştırılan ve bu tarihten beri temyiz mahkemelerinde bekleyen patent ihlal davasının temyiz edilmeyeceğini söyledi. Apple’ın ünlü slide-to-unlock (Açmak için kaydır) patentini Samsung’un ihlal ettiği tespit edilmişti. Samsung bu karardan sonra yeniden yüksek mahkemeye başvurma kararı aldı.

Takdir edersiniz ki Samsung sonuçtan memnun değil. Samsung yetkilisinin yaptığı açıklamada Apple’ın geçersiz bir patentten “haksızca kazanç” almasını sağlayacağını belirtti. Daha önce de birçok defa karşı karşıya gelen teknoloji devleri bu davanın sonuçlandırılmasıyla bir davayı bitirmiş durumda olsalar da mahkeme ve dava savaşları birçok konuda hala devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda aralarında 1 Milyar dolarlık bir dava ve 400 milyon dolarlık başka bir dava daha görülmüştü.

EFSANELER UNUTULMAZ

Şimdiye kadar birçok kez karşı karşıya gelen Apple ile Samsung’un birbirlerine karşı kazandıkları tazminatları ödeme şekilleri de şehir efsanesi haline gelmişti. Samsun’un Apple’a ödediği yukarıda da belirttiğimiz 1 milyar dolarlık tazminatı 5 cent’lik madeni paralar halinde 30 kamyon ile ödediği sanal dünyada hala konuşulan bir şehir efsanesi olma özelliği taşıyor. Dava sonucunda ödemenin nasıl yapılacağı belirtilmediği için bu şekilde ödeme yaptığı söylenen Samsung, konu hakkında hiçbir yorum yapmamış olsa da hem Türkiye’de hem de yurtdışında bu konunun tamamen viral olduğu ve gerçeği yansıtmadığı konuşuluyordu.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hacamat Tedavisi ile Ağrılarınızdan Kurtulun

Eski zamanlardan günümüze kadar gelen hacamat tedavisi, tıpta ve dinde yeri olan en etkili tedavi …

Bir cevap yazın