Sosyal Medya Yönetiminin Marka Bloğu Açısından Önemi


 

Sosyal Medya Yönetiminin Marka Bloğu Açısından Önemi


Dünyadaki dijital dönüşüme entegre olmuş bir markasınız. Sosyal medya hesaplarınızı sosyal medya ajansınız ile başarıyla yönetiyorsunuz; web siteniz gayet başarılı; e-ticaret sitenizdeki satışlar da gayet iyi gidiyor. Fakat bir sorun var… Markanızın blogu istediğiniz kadar trafik almıyor. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız; yapmanız gereken blog yazılarınızı aldığınız sosyal medya danışmanlığı ile desteklemek olacaktır. Nasıl mı?
Blogu Sosyal Medya ile Desteklemek
Kabul edelim günümüzde kitlelere ulaşmanın yolu sosyal medyadan geçiyor. Bu nedenle bloğunuzu daha çok kişiye ulaştırmak için de sosyal medyaya başvurmalısınız. Yani nasıl markanız için yapacağınız bir kampanyayı; çıkardığınız yeni bir ürünü ya da hayata geçirdiğiniz bir kurumsal sosyal sorumluluk projesini kurumsal sosyal medya yönetimi aracılığıyla Instagram, Twitter, Facebook ve Youtube gibi mecralarda duyuruyorsanız; özenle yazdığınız güzel blog yazılarını da sosyal medyadan alacağınız yardımla duyurmalısınız.
Blog Yazılarınızı Sosyal Medya ile Desteklerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Eğer ki blog yazılarınızı sosyal medya hesap yönetimi ile daha çok kişiye ulaştırmaya karar verdiyseniz; aşağıda anlatacağımız her bir etmene dikkat etmelisiniz.
• Markanızın bloğunda çok beğendiğiniz bir yazı yayınlandı. Bu yazıyı büyük bir keyifle okudunuz ve içerikte kullanılan görsellerin her biri de çok hoşunuza gitti. O zaman yapmanız gereken çok beğendiğiniz bu görsellerden birini seçerek 800×800 olacak şekilde boyutlandırıp sosyal medya hesaplarınızda duyurmaktır.
• Yazılan yazıyı tanıtırken; seçtiğiniz görselin yanı sıra görselin altına eklediğiniz yazılı içerik de çok önemli… Blogdaki içerikte yer verilen asıl konuyu vurguladığınız ve ele alınan en keyifli yerlere değindiğiniz birkaç cümleyi görselin altına yazabilirsiniz.
• Yazılan yazının konu ile ilgili kişilere ulaşmasını ne mi sağlar? Hepinizin hashtagler dediğinizi duyar gibiyiz. Doğru… Hazırladığınız gönderilerin altına en doğru hashtagleri koyarak blog yazınızın aynı zamanda konu ile ilgilenen kişilere de ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
• Sıradaki önerimiz özellikle takipçi sayısı 10.000 kişiyi geçen hesapları kapsamaktadır. Çünkü hesabınızı 10.000 kişiden çok kullanıcı takip ediyorsa Instagram’ın story kısmında “kaydırmalı hikayeler” paylaşabiliyorsunuz. Siz de bu tarz storyler paylaşarak takipçilerinizin kendilerini direkt blog yazısında bulmasını sağlayabilirsiniz. Instagram story için kullanmanız gereken görsel boyutu; 1080×1920’dir.
• Blogunuzu sosyal medya ile desteklerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; blog yazınızla ilgili gönderi çıktığınız sosyal medya mecrasına hakkında gönderi paylaşılan yazının linkini eklemektir.
Eğer ki tüm bu anlatılanları yerine getirirseniz; siz de bloğunuzun daha çok trafik aldığını keyifle gözlemleyebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-ihracat uzmanı Tuğer Akkaya’nın yeni projesi: Birlikte Satalım

Türkiye’de e-ihracatı kolaylaştıran çözümleri ile tanınan Tuğer Akkaya, e-ihracat ekosistemine katkı sunmak amacıyla “Birlikte Satalım” …

Bir cevap yazın