Suudi Arabistan, WhatsApp ve Skype yasağını kaldırdı

Bir çok mesajlaşma uygulamasının yasak olduğu Suudi Arabistan geçici bir süreliğine de olsa tüm mesajlaşma uygulamalarının kaldırıldığını duyurdu.


Suudi Arabistan bilindiği üzere bir çok internet uygulamasının yasak olduğu bir ülke. Bunu bilen vatandaşlar ise farklı uygulamalar kullanarak iletişim gereksinimlerini gideriyorlar ancak son dönemlerde internete oldukça ilgi duyulması ve çeşitli maddi sorunlar nedeniyle Suudi Arabistan yetkilileri internet kullanımının önünü açıyor.

İNTERNETİN KAYNAKLARINI KULLANMAYA BAŞLIYORLAR

Suudi Arabistan üretici bir toplum olmak yerine tüketici bir toplum olarak yorumlanıyor. Maddi kaynaklarının büyük bir bölümünü oluşturan petrolün de fiyatlarının yavaş yavaş düşüyor olması, yetkililerin yüzünü internete dönmesine sebep oldu. Pertof fiyatlarının düşmesiyle gelen zararı bir şekilde internetle kapatmayı hedefleyen hükumet bunun için interneti vatandaşların kullanımına geçici süre de olsa açtı. Uzmanlar tarafından gelen iddialara göre deneme amaçlı açılan iletişim kaynakları ile Suudi Arabistanlı vatandaşlar diğer ülkelerle ve kendi aralarında bu mesajlaşma uygulamalarını kullanarak daha kolay iletişime geçecek ve böylelikle daha kolay ticaret yapabilecekler.

YEREL YAZILIMLAR İNDİRME REKORLARI KIRIYOR

Suudi Arabistan kökenli Abidin Tawfiq isimli bir yazılımcı tarafından yazılan Sarahah isimli uygulama Suudi vatandaşlar tarafından en çok indirilen mesajlaşma uygulaması oldu. Sadece Suudi Arabistan’da kullanılabilen bu uygulamanın indirme sayısından da etkilendiği yorumlanan Suudi yetkililer, vatandaşların daha kolay mesajlaşması ve iletişimde bulunması için artık WhatsApp, Skype ve diğer tüm mesajlaşma uygulamalarının yasağını kaldırdı. Bu yasağın kaldırılmasının Suudi Arabistan’ın internet konusunda da gelişmesi için gerekli olduğunu belirten yetkililer 1 yıl boyunca yasaksız iletişimde olunabileceğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın