Tesla elektrikli otomobillerini Çin’de üretecek

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobil üreticilerinden biri olan Tesla, üretim maliyetlerini düşürmek için Çin’de bir üretim tesisi açmaya hazırlanıyor.


İstanbul’da da kullanıma açılan Tesla elektrikli taksilerin kullanım alanları oldukça yaygınlaşmaya başladı. hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinden gitgide fazlalaşan satış adetlerine ulaşan Tesla, yeni bir fabrika kurmak için kolları sıvadı.

ÇİN’DE ÜRETİM TESİSİ İNŞA EDİLEDEK

Tesla, Şanghay’da elektrikli araçlar için bir üretim tesisi kurma planlarını doğruladı ve Çin otomotiv piyasasına böylelikle giriş yapmış olacak. Wall Street Journal’ın haberinde Elon Musk, Tesla’nın üretim maliyetlerini düşürmek için Çin’de bir üretim tesisi kurmayı hedeflediği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde işçi çıkartan Tesla, üretim tesislerindeki sorunları bu yolla çözmek istiyor.

TESİSLERİN ÇİN’DE AÇILMASININ BAŞKA SEBEPLERİ DE VAR

Çin aldığı bir karar neticesinde 2025 yılına kadar tüm araçlarını elektrikli olarak kullanmak istiyor. Yılda 7 milyon elektrikli aracın satılması beklenen ülkede 2025 yılından sonra benzinli ya da dizel araç da satılmayacak. Bu oluşumu da fırsata çevirmek isteyen Elon Musk, Çin otomotiv pazarından da sözünün geçmesini istiyor. Buna ek olarak, Çin’de edineceği prestij ve yüksek satış adetleriyle diğer ülkelere de ilham vermek istediği gelen haberler arasında.

Üretim tesisinin 2018 yılının Nisan ayında açılması bekleniyor. İlk araçların çıkışı ise Temmuz 2018’de olacak. ABD’de yer alan fabrikanın yetiştiremediği 35.000 $ değerindeki Model 3 sedanın üretimine en büyük desteği vermesi planlanan Çin’deki üretim tesisi, ABD’deki kaliteyle aynı üretimi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın