Tesla otonomlarının işlemcisini AMD üretecek

Elektrikli araçlar ile birlikte otonom projeleri de son zamanların en çok araştırma ve geliştirme yapılan projelerinden biri. Otonom araçların öncüsü sayılan Tesla, araçlarında kullanacağı işlemcileri AMD’ye yaptıracak.


Ünlü işlemci üretici AMD tarafından üretilecek olan Tesla otonom araçları için yeni bir ortaklık kuruldu. AMD ve Tesla arasında gerçekleşen anlaşmada geleceğe yönelik çalışmalar ve hangi şirketin hangi şirketle ortak olacakları da yavaş yavaş netleşiyor. Otonom araçlarının öncülerinden biri olan Tesla, bu konusa AMD’yi seçti ve yakın zamanda da çalışmalara başlanacak.

2019’DA İLK OTONOMLAR YOLLARDA OLABİLİR

Tesla gibi Toyota ve daha bir çok marka otonom araçlar üzerinde çalışıyor. 2-3 yıl sonra otonom araçların sokaklarda ve caddelerde kullanılması ön görülüyor. Tesla bu konu ilk adımını piyasaya sürdüğü bir kaç otomobil ile gerçekleştirdi bile. Tamamen otonom araç üretimine henüz geçmeyen firma AMD’nin de desteğiyle 2019’da ilk kendi kendine giden otomobilleri üretmek istiyor.

İŞLEMCİ OTONOMLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Tesla otonom araçlarının en büyük gereksinimlerinden olan sensör yönetimi, veri işleme ve kamera yönetimini sağlayacak olan işlemcileri AMD üretecek. En önemli görevinin yolu simüle etmesi gereken işlemcinin diğer bir rakibi ise Nvidia. Ekran kartı çipi üreticisi Nvidia’nın da Toyota, Audi ve Volvo ile anlaşması var. Toyota’nın otonom araçlarında oldukça ilerlediği ve geliştirmelerini sürekli devam ettirdiği düşünülürse Nvidia bu konuda gereksinimleri fazlasıyla karşılıyor gibi görünüyor. Intel’in herhangi bir anlaşması şimdilik mevcut değil ancak en büyük rakibi olan AMD’nin Tesla gibi bir öncüyle anlaşmasından sonra Intel’in yapacağı hamle de oldukça merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın