Toshiba, çip departmanını Apple’a 18 milyar dolara satıyor

Ürettiği çipler ile birçok elektronik cihazda kullanan ve birçok firmanın çiplerini üreten Toshiba’nin çip departmanı 18 milyar dolar karşılığında Apple- Bain Capital grubuna satmaya kara verdi.


Toshiba bugün aldığı bir karar ile çip departmanını Apple ve Dell’in içinde bulunduğu teknoloji konsorsiyumu Bain Capital’e satıyor. Toplamda 2 trilyon yen yani 18 milyar dolara satmaya karar verilen departman bir çok bilgisayar, akıllı telefon ve elektronik cihazın çip geliştirmesini, üretimini ve satışını yapıyor. Uzun zamandan beri bu satışın yapılması bekleniyordu ve Toshiba nihai kararını vererek departmanı satma kararı aldı.

KONSORSİYUM’DA EN BÜYÜKLER YER ALIYOR.

Bain Capital adı verilen ABD’li konsorsiyum topluluğu teknoloji alanındaki neredeyse en büyük şirketleri kapsıyor. Apple, Kingston, Seagate ve Dell gibi büyük üreticileri kapsayan topluluk, bu alım ile şirketlerinde üretecekleri ürünlerin çiplerini bu departman üzerinden sağlayacaklar.

WESTERN DIGITAL ENGEL OLABİLİR

Toshiba’nın çip üretiminde ünlü hard disk üretici Western Digital ile olan ortaklığı biliniyor. Ancak Toshiba bu satışı yapabilmek için önce Western Digital’i ikna etmek zorunda. Ayrıca bu anlaşmanın ülke güvenliklerini ve kötü kullanımlar için kullanılmayacağının da kanıtının olması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası

Koltuk Yıkama Makinesi – Yakıt Pompası Koltuk yıkamak her zaman zor bir işlem olmuştur ve …

Bir cevap yazın