Toshiba en değerli departmanını sattı

Ünlü Japon firması Toshiba, geçtiğimiz günlerde bünyesinde barındırdığı ve en çok para kazandırdığını belirttiği hafıza departmanını sattığını açıkladı.


Teknoloji dünyasının bildiği ve bir çok ürününün dünya çapında kullanıldığı Toshiba firması, uzun zamandan beri bellek departmanını satmayı planlıyordu. Yapılan çalışmalar ve görüşmeler sonucunda satışı uzun zamandan beri gerçekleştiremeyen Toshiba, 8 ay sonra Bain Capital isimli bir konsorsiyum ile anlaşmayı başardı.

DÜNYANIN 2. BELLEK ÜRETİCİSİ

Toshiba TV, bilgisayar ve daha bir çok sektörde isim yapmış ve kaliteli ürünler üreten bir üretici. Ayrıca dünyada da Western Digital’den sonra en çok satış yapan 2. bellek üreticisi vasfında yer alıyor. Bu ikincilik bellek departmanını Toshiba’nın en değerli departmanı yapmasının yanı sıra, satışından gelecek olan miktar ile hem borsadaki yerini koruyabilecek hem de diğer departmanların gelişmesinde kullanılmak adına nakit akışı sağlatabilecek.

SATIŞI TAM 18 MİLYAR DOLAR

Toshiba, bellek departmanın tüm haklarını Bain Capital’e tam 18 milyar dolara sattı. Bain Capital’in içinde yer aldığı konsorsiyum da dev firmalar da yer alıyor. Toshiba’nın bellek tarafını kullanacak olan firmalardan bazıları ise Apple ve Dell. Daha öncesinde kendi cihazlarında Toshiba hard disklerini kullanıyor olsalar dahi artık bunu kendi şirketleri üzerinden yapacakları tahmin edilen iki dev firmanın ayrıca bu konsorsiyuma sürekli destek olma gibi bir işlevleri de var. Toshiba’nın zarar ettiğinin bilinmesi üzerine 18 milyar dolar ile zararını karşılaması ve ayrıca diğer departmanların gelişmesinde kullanılması öngörülüyor. Son dönemlerde Google da HTC’nin akıllı telefon bölümünü satın almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri

Türkçeden İspanyolcaya Çeviri İspanyolcadan Türkçeye çeviri işleriniz var? Eğer sizin de bu çeşit işleriniz varsa …

Bir cevap yazın