Toyota uçan arabalarla geliyor

Toyota 2020 olimpiyatlarına uçan araba ile start vermek istiyor. Çalışmalarına başlayan ünlü otomotiv firması bu iş için bir ekip kurdu bile.


Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Toyota 2020’de uçan araba üretmeyi planlıyor. Carvitator adı verilen proje’yi destekleyen Toyota 2020 yılında yapılacak olan Tokyo olimpiyatlarını uçan arabayla başlatmayı hedefliyor. Gönüllü olarak bir çok genç mühendisin çalıştığı projeyi birçok Japon şirketi de destekliyor. Prototip olarak tasarlanmaya başlayan aracın Toyota alt yapısını kullanacağı ve parçalarının şimdiden çizildiği iddia ediliyor.

TAMAMEN TOYOTA PROJESİ

İçinde bulundurduğu 30 mühendis tarafından konsept olarak düşünülen Carvitator projesine ünlü markalardan Fujitsu da destek oluyor. Yapılacak aracın adını da bu projedeki mühendisler koydu ve uçan arabanın adını SkyDrive olarak belirlendi. Carvitator projesinde çalışan mühendislerin 2020 yılına kadar otomobil geliştirip artık yapılamayan uçan araba figürünü tamamlamayı hedefledikleri öğrenildi. 2020 yılında tamamlanması planlanan projenin seri üretime ne zaman geçileceği ise bilinmiyor.

ARAÇ DRONE BAZLI OLABİLİR

Yapılan araştırmalar ve proje hakkında alınan bilgilere göre aracın temeli drone üzerine kurulu olabilir. 4 farklı pervane ile çalışabilen drone teknolojisi uçan arabalara entegre edilebilir. Her türlü senaryonun düşünüldüğü carvitator projesinde güvenlik de ele alınacak. Uçan araçların güvenlik konusundaki zafiyetleri, yakıt durumları, elektrikli olup olmayacağı konularında alt yapı hazırlanacak. Günümüze kadar bir çok ilke imza atan Japon mühendisleri, Toyota’nın da yıllardır kazandığı tecrübe ile uçan araba üzerinde ciddiyetle duruyor. Bunun yan ısıra herhangi bir eskiz ya da tasarım çalışmasının henüz sızdırılmadığı da gelen haberler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lamborghini Urus, önümüzdeki ilkbaharda satışa çıkıyor

Lamborghini en sonunda beklenen lüks sınıf SUV modelini satışa çıkartıyor. Lamborghini Urus ilkbaharda satışa sunulacak.

Bir cevap yazın